Quantcast
Channel: Blog’as – Makalius.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 608

Taivanas – kalnai, žemės drebėjimai ir be galo geri vietiniai

$
0
0

Taivanas, oficialiai – Kinijos Respublika, yra rytų Azijoje įsikūrusi sala, pilna nuostabių gamtos kampelių. Didžiąją dalį salos ploto sudaro kalnai, o vakaruose plyti Ramiojo vandenyno krantas, miškai, džiunglės, nacionaliniai parkai bei įvairių spalvų paplūdimiai – kartais tamsaus vulkaninės kilmės smėlio, kartais auksiniai, o kartais pilni akmenų ir uolų.

Egzotiška gamta mane ir atviliojo į šią salą penkiems mėnesiams. Nieko nežinojau nei apie kultūrą, nei apie žmones ar maistą, o tai ir buvo įdomiausia - ne iš nuogirdų ar kitų pasakojimų susidaryti nuomonę, bet pačiai patirti, pamatyti ir paragauti. Važiavau ne tik keliauti, bet ir mokytis pagal dvišalę VGTU ir Taipėjaus technologijų universiteto sutartį. Taivanas oficialiai pripažįstamas tik 22 valstybėse, tad visiškos nepriklausomybės nuo Kinijos tema šalyje yra labai jautri. Daugelis pasisako už formalų salos nepriklausomybės paskelbimą, tačiau Kinijos valdžia tokį žingsnį laikytų iššūkiu ir yra grasinusi panaudoti karinę jėgą. Kad ir kaip bebūtų, jei esate Taivane, niekada nesakykite, kad tai yra tas pats, kas Kinija.

Lietuvos piliečiams, norintiems Taivane praleisti iki 90 dienų, viza yra nereikalinga. Patarčiau pasidaryti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą, nes nuomojantis automobilį, motociklą, ar motorolerį, jo tikrai gali prireikti. Skiepai, kuriuos rekomenduojama pasidaryti prieš kelionę - nuo hepatito B, hepatito A ir stabligės. Šalyje labai prasta situacija su anglų kalba, ypač vidurio ir pietų Taivane. Reikia kantrybės ir kūrybiškumo, norit išgauti naudingą informaciją iš vietinių. Arba tiesiog žodyno (Google translator ar pan.). Keliauti autostopu – labai lengva ir saugu. Kartais žmonės sustoja net ir nestabdant. Tarpmiestiniai traukiniai ir autobusai labai patogūs ir pakankamai pigūs. Šalyje išpažįstamos kelios religijos: daoizmas, budizmas, konfucianizmas. Šį religijų mišinį išpažįsta dauguma šalies gyventojų. Dėl religijų gausos, galima rasti labai daug įspūdingų šventyklų. Jose vyrauja raudona spalva, kuri reiškia laimę.

Taipėjus – Taivano sostinė - labai didelis, bet labai saugus miestas. Metro yra įrengtos aukštos užtvaros, kad nenušoktum ar nenukristum ant bėgių. Labai daug motorolerių ir motociklų. Miesto gatvės ir infrastruktūra yra pakankamai gerai išvystyta. Taip pat mieste yra YouBike sistema, tokia pati kaip ir Vilniuje - labai patogu, daug stotelių, pigu. Nusipirkus ir papildžius viešojo transporto kortelę, galima naudotis metro, autobusais, dviračiais, atsiskaityti parduotuvėse (7/11, Family Mart). Grąžinus kortelę galima atgauti užstatą ir papildytus pinigus.

Taivane beveik niekas negamina maisto namuose, dauguma net virtuvių neturi. Maistas restoranuose yra pigesnis nei gaminimas namie iš atskirai nusipirktų produktų. O ir trumpiau užtrunka. Sočiai pavalgyti galima už 150 Taivano dolerių (apie 4,2 €). Veikia daugybė naktinių parduotuvių, kuriose pilna įvairiausio ir skaniausio maisto bei gėrimų, labai didelė žuvies įvairovė, daugybė arbatos rūšių. Siūlyčiau paragauti bubble tea arbatos - tikrai nepasigailėsite. Yra pora vaisių rušių, kurios auga tik Taivane – Wax Apples​ ir Buddha Fruit. Siūlyčiau paragauti keletą vaisių - durianą bei stinky tofu, tačiau iš karto nusiteikite labai blogam kvapui, galima net ir iš toli užuosti.

Žmonės čia be galo geri ir paslaugūs. Nežinau ar yra saugesnė ir geresnė vieta pasaulyje vietinių gyventojų geranoriškumo atžvilgiu. Ne tik pasakys kada atvažiuos kitas autobusas, bet dar ir palauks jo kartu. Aš keletą kartų išbandžiau apsistoti per Couchsurfing.com puslapį - buvo labai lengva surasti žmones, kurie priimtų nakvynei ir jie buvo tiesiog nuostabūs! Draugiški, malonūs ir svetingi. Vietiniai labai mėgsta dainuoti karaoke. Atrodo tokie kuklūs ir drovūs žmonės, bet kai reikia padainuoti, visas drovumas kažkur išgaruoja! Karaoke vietos labai panašios į viešbučius. Gaunate atskirą kambarį žmonių kompanijai, jame yra televizorius, sofa, stalas, atskiras tualetas, galima užsisakyti gėrimų ir maisto.

Jei keliaujate į Taivaną, nusiteikite sulaukti daug dėmesio iš vietinių. Dažnai prašys su jais nusifotografuoti, visada šypsosis, kalbins ir norės draugauti. Lengva pasijusti žvaigžde! Sutikus kitą šviesios odos žmogų, savaime susižvalgai ir nusišypsai, nes jis atrodo labai panašus į tave ir daug artimesnis.

Taivanas įsikūręs kaip tik toje vietoje, kur kertasi Filipinų ir Ramiojo vandenyno žemės plokštės, todėl žemės drebėjimai šalyje yra labai dažni. Tokių, kuriuos galima pajusti – apie 1000 per metus. Nors nesijaučia, tačiau didelė įvairių stichinių nelaimių tikimybė. Taifūnų (labai stiprus vėjas ir lietus vienu metu) sezonas prasideda birželį ir tęsiasi iki spalio. Būna, kad dėl prasidėjusios audros žmonės užstringa parduotuvėse arba kitose vietose, o ji tuo metu pridaro labai daug žalos. Taigi, geografinė padėtis nėra labai dėkinga, bet viską atperka šalies įdomumas. Atrodo gyveni šalia gamtos, kuri kaip gyvas organizmas, pastoviai keičiasi, nenuspėjama ir nesutramdoma. Skėtis – visada kuprinėje, nes lyti gali pradėti bet kada. Tačiau Taivanas puikiai tvarkosi su visomis gamtos išdaigomis. Stichinių nelaimių prevencija yra aktyviai vykdoma ir visos atsakingos institucijos yra pasiruošę bet kam.

Lankytinus objektus Taivane galima vardyti nesustojant. Miestų architektūra nėra labai įspūdinga. Žinoma, išskyrus Taipei 101 dangoraižį, kuris šiuo metu yra trečias aukščiausias pastatas pasaulyje (509 m). Tačiau pastatai visai neišsiskiria savo architektūriniu stiliumi. Jie pastatyti labiau atsižvelgiant į praktiškumą ir į dažnai vykstančius žemės drebėjimus, didelę drėgmę ir kitas klimato sąlygas.

Gamtos mylėtojams Taivanas - kaip tik ta vieta, kur galima pilnai pasikrauti vidines baterijas. Taivaniečiai itin saugo savo gamtą - tai yra labai puiki praktika, tačiau kiek apsunkinanti turistų patekimą į nacionalinius parkus. Norint eiti tam tikrais takais arba lipti į aukštesnes nei 3000 m. viršukalnes, reikia gauti tam tikrą leidimą. Na, o jeigu žygis yra ilgesnis nei vienos dienos, reikia susirasti vietą nakvynei kalnų namelyje. Žodžiu – daug „popierizmo“. Tačiau, nors prašymą dėl tokios kelionės reikia pateikti mažiausiai mėnesį prieš žygio dieną, verta pasistengti, nes gamta tikrai fantastiška. Pamatyti saulėtekį aukščiausioje Taivano ir visos rytų Azijos viršukalnėje - kažkas nepaprasto (3952 m, Mt. Jade main peak, Yushan nacionalinis parkas). Ten šalta, tad būtina pasirūpinti žieminiais drabužiais. Man tas šaltis labai priminė Lietuvą ir buvo tikra atgaiva nuo karščių mieste. Turėkit omenyje ir tai, kad kalnuose oro sąlygos keičiasi labai dažnai ir greitai, tad visiškai laimės reikalas - pasiseks su oru ar ne, bus leista kopti ar ne.

Vakariniame krante esantis Hualien miestas yra visiškas kurortas. Šalia esantis Taroko nacionalinis parkas yra pilnas natūralios gamtos vaizdų. Motoroleriu važiavau keliukais tarp uolų ir kalnų - buvo nuostabu! Jei bent dvi dienas prieš kelionę pateiksite prašymą dėl ėjimo Zhuilu Old Road taku, tikrai nepasigailėsite. Vienu metu yra ir baisu, ir įdomu, ir kažkas nepaprasto eiti 60-70 cm. pločio takeliu virš 500 m. aukščio skardžio. Na, o važiuojant giliau į Taroko nacionalinį parką, galima užtikti karštų versmių, kuriose labai smagu pasimaudyti.

Sun Moon Lake - didžiausias ežeras Taivane, aplink jį yra įsikūrusi aborigenų Thao gentis. Tam, kad pamatytum ežerą iš visų pusių, rekomenduočiau visą jį apvažiuoti dviračiu arba motoroleriu. Taroko nacionaliniame parke yra Hunters takas, kuriuo einant galima pasiekti seną aborigenų kaimą. Ten stovi bažnyčia, keletas trobelių, kuriose žmonės gyvena iki šiol. Nors ir reikia pavargti kol iki ten užlipi, tačiau vaizdai atperka visus vargus.

Vietos, kurias verta pamatyti - Green Island sala, Alishan miškas ir piečiausiame salos krante esantys Kenting auksiniai paplūdimiai. Kaohsiung, Tainan, Taitung - labai įdomūs miestai, turintys savo istoriją ir kultūrą. Daugybė paplūdimių, kurių kiekviename galima išbandyti banglenčių sportą - nerealiai ekstremali ir smagi pramoga! Lyginant Taivaną su kitomis Azijos šalimis, tai tikrai nėra pati pigiausia šalis. Taivano ekonomika auga, itin išplėtotos įvairių technologijų sritys. Miestuose, palyginus su pietryčių Azijos šalimis, labai tvarkinga, eismas kontroliuojamas, yra labai saugu.

Daug kas gali patarti ką ir kaip kelionėje daryti, bet aš manau, kad geriausia galvoti savo galva ir patirti savo kailiu. Jei planuoji keliauti autostopu arba išsinuomoti motorolerį ir važiuoti aplink salą – taip ir daryk. Nes jei tik kalbėsi apie tai, greičiausiai nepadarysi. Atsiras daugybė nereikalingų aplinkinių klausimų, abejonių ir baimių. Vietiniams viskas atrodo labai pavojinga ir baisu. Jie tikrai daug greičiau pasakys kur yra artimiausia autobusų ar geležinkelio stotis arba net patys nupirks tau bilietą, nei pritars tavo beprotiškai ir, jų akimis, labai pavojingai idėjai. Tačiau taip jie elgiasi tik iš geros širdies. Toks tas Taivanas – pilnas nuostabiausios gamtos, gyvūnų, linksminantis dažnai besikeičiančiu oru ir visada mielais taivaniečiais.

Už tekstą ir nuotraukas dėkoja Indrei Pažūsytei! :)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 608