Likus visai nedaug dienų iki Naujųjų metų pradžios, net kelios skrydžių bendrovės keliautojus pradžiugino naujomis tiesioginėmis atostogų kryptimis. Viena iš jų, tikriausiai mažiau girdėta ir kiek netikėta – Armėnijos sostinė Jerevanas. Turbūt tai kryptis, nelabai tinkama poilsinei kelionei, bet norintiems išvysti ir pažinti kitokią, rytų kultūrą, čia nuvykti būtina! Nukeliausi ne tik tam tikrą atstumą kilometrais, bet šiek tiek grįši ir laiku – Armėnija gana kontrastinga, čia nemažai sovietinio palikimo objektų, o gatvėmis vis dar rieda senieji žiguliukai ir moskvičiai. Visgi pamatysi ir stebinančių dalykų – įdomūs kultūros objektai ir istorinis palikimas, o dar kalnų ir aplinkui supančios gamtos grožis bei vietinių svetingumas! Tad gal metas ruoštis į kiek kitokią, intriguojančią kelionę? 🇦🇲
Jerevanas – Armėnijos sostinė ir didžiausias miestas, įsikūręs netoli sienos su Turkija, Ararato kalno papėdėje, prie Razdano upės. Šalis pagal plotą yra maždaug du kartus mažesnė nei Lietuva, o didžiąją dalį jos užima kalnai, kuriuose niekas negyvena. Teigiama, jog iš viso pasaulyje išsibarstę net penki milijonai armėnų, o šalyje įsikūrę tik apie trys, o iš jų – net apie milijonas armėnų gyvena sostinėje, Jerevane.
Istorikai pasakoja, jog Armėnijos sostinė įkurta labai seniai, dar anksčiau nei Roma – 782 m. pr. m. e.! Armėnijos nacionalinis simbolis ir pasididžiavimas – Ararato kalnas. Jo baltą viršūnę galima pamatyti iš daugelio šalies vietų, o giedrą dieną ji matoma ir Jerevane. Oficialiai Ararato kalnas šiuo metu priklauso Turkijai, tačiau armėnams – tai vis dar svarbus tėvynės simbolis. Beveik kiekvienas gyventojas turi bent po vieną daiktą, simbolizuojantį šį gamtos stebuklą, o ir įvairūs kulinariniai šedevrai, atspindintys kalno didybę, ruošiami daugelio virtuvėse. Suvenyrų su šiuo simboliu ar net įprastų kasdienių prekių pamatysite visur. Pasakojama, jog per didįjį tvaną ant Ararato kalno viršūnės užplaukė Nojaus arka, o išsilaipinęs jis pasodino vynuogę, kuri tapo istorine Armėnijos vyno gamybos pradžia. Ant šio kalno archeologai iki šiol ieško Nojaus arkos pėdsakų.
Ką aplankyti Jerevane?
- Jerevano kaskados – tai laiptai, išpuošti žydinčiomis gėlėmis, o aplinkui įvairūs meno kūriniai, skulptūros. Čia taip pat dažnai rengiamos įvairios parodos, o nuo kaskadų viršaus atsiveria graži miesto panorama. Į viršų galima užlipti arba užkilti čia įrengtais eskalatoriais. Įdomu tai, jog šių laiptų statybą finansavo iš šalies emigravęs armėnas Kafesdžianas. Jerevane ir visoje šalyje prie įvairių kultūros objektų atstatymų ir miestų infrastruktūros gerinimo prisideda nemaža dalis išeivijos.
- Respublikos aikštė – tai pagrindinė miesto aikštė, papuošta didele ovalo formos mozaika, o vasarą aikštėje turistus džiugina dainuojantys ir šokantys fontanai. Netoliese Respublikos aikštės įsikūrę Operos ir baleto rūmai, pastatyti dar 1933 m.
- Monumentas „Motina Armėnija“ – už Operos ir baleto rūmų stovi 22 metrų aukščio paminklas. Monumentas simbolizuoja šalies tvirtumą ir taikos siekį. Taip pat pasakojama, jog „Motina Armėnija“ atspindi moterų svarbą ir statusą armėnų šeimoje.
- Genocido muziejus – prie šlaito, genocido aukoms pagerbti pastatytas muziejus, menantis šaliai sunkų laikotarpį. 2015 metais minėtos šimtosios genocido metinės.
- Matenadarano muziejus – viena seniausių ir didžiausių rankraščių ir dokumentų saugyklų pasaulyje. Šių istorinių vertybių, įvairiomis pasaulio kalbomis pasakojančių apie muziką, teatrą, mokslą, istorinius įvykius, kultūras, literatūrą, muziejuje sukaupta net apie 17000!
- Ararato gamykla – istorinė, 1887 metais ant kalno pastatyta konjako gamykla, išdidžiai stovinti iki šiol. Ararato gamykloje iš vietinių baltųjų vynuogių gaminamas populiarusis konjakas, kuris, pasak istorikų, buvo labai mėgstamas paties V. Čerčilio! Čia įkurtas muziejus, kuriame atskleidžiama gamyklos gyvavimo istorija, degustuojami gėrimai.
- Vernisažas – kadaise buvusi viena didžiausių prekybos vietų, sukvietusi pirkėjus ir iš kitų, kaimyninių valstybių. Čia vis dar susirenka prekeiviai, siūlantys įvairiausius sendaikčius. Jeigu ir neplanuoji nieko pirkti, užsuk apsidairyti, pamatysi kaip atrodo įprasta diena sostinėje ir, kaip vyksta derybos tarp vietinių!
Religinės vietos
Istorikai pasakoja, jog Armėnija buvo pirmoji šalis, kurioje krikščionybė tapo oficialia valstybine religija (nuo 301 m. e. m.), todėl šalyje gausu vienuolynų, bažnyčių ir kitų religinių objektų. Mažuoju Vatikanu pramintas netoliese Jerevano esantis Vaharšapato (dar vadinamas Ečmiadzinu) miestas saugo daugybę paslapčių ir išlikusių pastatų bei griuvėsių. Religiniame šalies centre išdidžiai stovi seniausia pasaulyje Ečmiadzino katedra, pastatyta IV amžiuje. Miesto pakraštyje taip pat galima aplankyti Zvartnoco katedros griuvėsius. Šventovė pradėta statyti 642 m., Šv. Gregorijaus garbei, deja neaišku kodėl ji X a. sugriuvo.
Pavažiavus šiek tiek toliau už Jerevano ribų, į pietryčius, taip pat galima rasti įdomių lankytinų objektų, atskleidžiančių Armėnijos religijos istorinius laikotarpius. Garni šventykla, manoma, kad pastatyta saulės dievo Mitro garbei, stūkso apie 28 km už sostinės, Azato slėnyje, prie Garni miestelio. Šventykla XVII a. sugriuvo dėl žemės drebėjimo, o vėliau, XX a. pradžioje pradėti kasinėjimo ir atsatymo darbai.
Dar toliau nuo sostinės galima aplankyti daugiau religinių vietų, tokių kaip Gegardo ar Sanahino, Tatev ir Sevanavank vienuolynai. Nuostabi, vietomis Šveicariją primenanti gamta ir kiek mistiški statiniai – būtina aplankyti nors vieną iš jų!
Maistas ir gėrimai
Armėnijos virtuvė, jau tapusi istorine ir puoselėjanti daugybės metų palikimą, daugeliui gerai žinoma – čia gausiai naudojamos daržovės ir įvairios žolelės, gaminami ypatingi mėsos patiekalai (daugiausiai ėriena ir jautiena), populiarusis chačiapuri ir išskirtinis granatų vynas.
Štai dar keletas vietinių patiekalų, kurių gali paragauti viešėdamas šalyje:
- Dolma – tai į vynuogių lapus įvyniotas avienos faršo ir ryžių patiekalas.
- Chačiapuri – tradicinis armėnų miltinis paplotėlis su sūrio įdaru.
- Šašlykas – Armėnijoje gaminamas iš avienos, patiekiamas su lavašu ir salotomis.
- Basturma – natūraliai džiovinta jautiena.
- Šalyje gaminamos įvairios vyno rūšys, o jo kainos nedidelės. Žymiausias Armėnijos vynas gaminamas iš granatų.