Tikriausiai girdėjai apie ne vieną įvežtinį COVID-19 atvejį Lietuvoje. Nemaža dalis šių užsikrėtusiųjų į Lietuvą atvyko lėktuvu. Tačiau šie atvejai yra pavieniai, t.y. skrydžio metu virusu neužsikrėtė kiti lėktuvo keleiviai. Taip pat, iki šiol neturime nei vieno patvirtinto atvejo lėktuvų įgulų nariams, nors jie skraido nuolat. Kodėl taip yra? Mes paaiškinsime.
Pastaruoju metu Makaliaus komanda pajuto, kaip stipriai keliautojai yra pasiilgę kelionių. Tiesa, kol pandemija nėra pasibaigusi, dalis keliautojų dar nerimauja, ar kelionė lėktuvu bus pakankamai saugi. Iš dalies tokias baimes formuoja mitai apie lėktuvų salonuose cirkuliuojantį orą. Tačiau iš tikrųjų, dėl orlaiviuose nuolat filtruojamo ir tiekiamo šviežio oro bei padidintų saugumo priemonių, rizika užsikrėsti koronavirusu yra visiškai minimali.
Oro filtravimas
Visi šiuolaikiniai orlaiviai turi įrengtas oro filtravimo sistemas su didelio efektyvumo kietųjų dalelių oro filtrais, kurie yra vadinami HEPA filtrais. Ši oro cirkuliavimo ir filtravimo sistema pasižymi panašiomis savybėmis, kaip ir oro filtravimo įrenginiai steriliose operacinėse, ar kitose išskirtinai švaraus oro reikalaujančiose vietose. HEPA filtrai yra labai veiksmingi, nes gali sulaikyti net 99,97 proc. ore tvyrančių nešvarumų ir įvairių mikroorganizmų bei virusų. Orlaivyje esantis šviežio ir recirkuliuoto oro mišinys susideda iš 50 proc. filtruoto oro ir 50 proc. nuolat tiekiamo iš lauko.
Oras salono viduje visiškai pasikeičia maždaug 20–30 kartų per valandą. Didelio efektyvumo oro filtrai palaiko didesnį lėktuvo salono drėgmės lygį ir užtikrina mažesnį kietųjų dalelių kiekį, tai reiškia, kad orlaiviuose tiekiamas oras, kuriuo salone kvėpuoja keleiviai, nuolat yra beveik visiškai sterilus.
Asmeninė keleivių higiena
Anot tarptautinių aviacijos organizacijų, nors efektyvi orlaivių oro filtravimo sistema iki minimumo sumažina riziką apsikrėsti įvairiomis ligomis, norint užtikrinti lėktuvu skrendančiųjų sveikatos saugumą, labai svarbu, kad priemonių imtųsi ir patys keleiviai.
Planuojantiems kelionę lėktuvu, patariama vadovautis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis: kruopščiai plauti rankas muilu bei jas reguliariai dezinfekuoti tam skirtomis priemonėmis, kosėjant ar čiaudint prašoma laikytis asmens higienos, taisyklingai prisidengti burną alkūne ar audiniu. Visos kelionės metu būtina dėvėti apsaugines kaukes, pagal poreikį — ir apsaugines pirštines.
Saugumą kelionės metu užtikrina ir tai, jog lėktuvo salone keleiviai juda nedaug, o sėdint savo vietoje nuo tiesioginio kontakto juos apsaugo priešpriešais esantys sėdynių atlošai. Visi keleiviai lėktuve sėdi nugaromis vienas į kitą, o tai taip pat mažina bet kokio kontakto tikimybę.
Taigi, jei saugosime save, rūpinsimės asmenine higiena bei, kur įmanoma, laikysimės saugaus atstumo, kelionės lėktuvu bus tikrai visai nepavojingos. Gerų skrydžių visiems!