Ar teko girdėti, jog Dubrovnikas, kaip ir Venecija, kadaise buvo visai ne miestas, o galinga ir turtinga respublika? Iki šių dienų jis didžiuojasi įspūdinga gynybine siena bei istoriniu senamiesčiu ir traukia ne tik keliautojus, bet ir kino kompanijas iš viso pasaulio. Puikus klimatas, nepaprasto grožio gamta, išskirtinė architektūra ir, žinoma, puiki Viduržemio jūros virtuvė. Gegužės pabaigoje Kroatijoje apsilankiusi Makaliaus komandos narė Rūta dalinasi ką įdomaus nuveikti, aplankyti ir pamatyti ne tik Dubrovnike, bet ir šalia esančiose Lokrum bei Korčulos salose.
Norėtum į Kroatiją ir Tu?
Kino kūrėjų itin mylimas miestas
Turbūt daugeliui teko girdėti, jog Dubrovnikas – vienas brangiausių Kroatijos miestų, todėl verta gerai pagalvoti, kokius lankomus objektus pasirinkti ir kur galima apsilankyti nemokamai. Miestas ir jo apylinkės stebina didinga architektūra ir įspūdinga gamta. Turbūt dėl šių priežasčių čia sukurta daugybė kino juostų. Vieno įspūdingiausių pastarojo meto kūrinių – HBO serialo „Sostų karai“ veiksmas taip pat vyko būtent Dubrovnike. „Miesto gyventojai maloniai dalinasi prisiminimais apie filmavimo užkulisius ir aktorių komandą, čia taip pat organizuojami specialūs turai po vietas, kuriose įamžinta viena ar kita scena. Viena smagiausių pramogų – fotografuotis ten pat, kur užfiksuoti serialo veikėjai, o vėliau lyginti savo nuotraukas su stop kadru. „Žvaigždžių karų“ gerbėjams skubu priminti, kad būtent Dubrovniko senamiestyje 2017 metais buvo filmuojamas „Paskutinis Džedajus“, – neseniai patirtais įspūdžiais dalinasi Rūta. Taip pat priduria, jog būtina išnaudoti visas galimybes miestą pažinti nemokamai – paklaidžioti siauromis Dubrovniko gatvelėmis, pasivaikščioti pagrindine Placa Stradun gatve, kuri kadaise buvo miestą dalinantis kanalas, apžiūrėti įspūdingus Pilat vartus, atsigaivinti prie Onofrio fontano, miestelėnams tiekiančiu vandenį nuo 1438 metų, ir būtinai užsukti į uostą pasigrožėti plūduriuojančiais laiveliais.
Objektai, už kuriuos verta mokėti
Bene ikoniškiausias Dubrovniko senamiesčio statinys – jį juosianti aukšta gynybinė siena. Pasivaikščiojimas XV a. menančia siena užtruks apie dvi valandas, kurių metu ne tik aplankomi svarbiausi miesto objektai, taip pat ir vietos, matytos „Sostų karų“ seriale, bet galima pasižvalgyti ir po miestelėnų kiemelius, pajusti jų gyvenimo ritmą. Rūta pasakoja, jog nors tai nėra pigi pramoga, bet tikrai verta kiekvieno išleisto cento. Taip pat primena, jog saulėtą dieną svarbu nepamiršti pasiimti kepurę ar kitą galvos apdangalą, pasitepti kremu nuo saulės ir turėti vandens – senamiestyje sunku rasti kur pasislėpti nuo kaitrių spindulių. Jei pavyksta, gynybinę sieną geriausia lankyti kuo anksčiau ryte, arba jau vakarėjant, kai kiek atslūgsta dienos karštis.
Dar viena pramoga, kurią rekomenduoja beveik visi apsilankę mieste – pasikėlimas į Srd kalną. Pakilti galima mokamai keltuvu arba atvykti automobiliu. Viršuje atsiveria plati miesto, jūros ir apylinkių panorama. „Labai rekomenduoju čia atkeliauti vakare: bus vėsiau ir galima pavakarieniauti, mėgaujantis panorama bei žiburiais, nušviečiančiais miestą“, – pataria Rūta.
Dubrovniko kaimynės – Lokrum ir Korčulos salos
Po daugybės įspūdžių, atsipūsti galima viename iš netoli miesto esančių paplūdimių arba leistis į dar vieną nuotykį ir aplankyti Dubrovniką supančias salas. Rūta pasakoja, jog Lokrum sala jai buvo tikras atradimas. Į ją kas pusvalandį plaukia keltas, o kelionė į vieną pusę trunka 15 minučių. Tai puikus pasirinkimas pusės ar net visos dienos poilsinei išvykai iš Dubrovniko. Saloje įkurtas botanikos parkas, kuriame gyvena povai, įsikūrę jaukios kavinukės, yra daug paplūdimių – daugiausiai akmenuoti, nedideli, bet labai gražūs. Čia taip pat yra originalus sostas iš „Sostų karų” filmavimo aikštelės, kurį galima „pasimatuoti“.
Dar vienas puikus kiek ilgesnės išvykos pasirinkimas – Korčulos sala. Jos senamiestis – tipiškos, puikiai išlikusios viduramžių architektūros pavyzdys. Sala žalia, daugybė žavingų turistams pritaikytų ir laukinių paplūdimių, gardžios jūros gėrybės restoranuose, vandens sportas, buriavimo mokykla, ekskursijos laiveliais. Čia taip pat burlentininkų ir jėgos aitvarų mėgėjų rojus – kanale tarp Pelješac pusiasalio ir Korčulos salos pučia tinkamas vėjas. Į Korčulą plukdo keltas iš Orebič uosto, o kelionė trunka vos 15 minučių. Uostą automobiliu iš Dubrovniko galima pasiekti per maždaug dvi valandas.
Kur gyventi ir ką paragauti?
Kroatija atvykstantiems siūlo labai platų apgyvendinimo paslaugų spektrą. Galima rinktis viešbučius su maitinimu, taip pat ir be jo. Čia populiaru apsistoti ir apartamentuose su virtuvėlėmis, o mėgstantiems poilsį gamtoje ar norintiems sutaupyti, verta pasidomėti nakvyne kempinguose – neretai jie įsikūrę gražiausiose šalies vietose ir puikiai pritaikyti turistams.
Neatskiriama šalies kultūros dalis – maistas. Vietiniai mėgsta skaniai pavalgyti, o ir gaminti tikrai moka. „Dubrovnike ir jo apylinkėse rasite visko. Miestas garsus ir prabangiais restoranais, ir paprastesnėmis jaukiomis tavernomis. Būnant prie jūros, būtina paragauti jos gėrybių, kurios tikrai šviežios ir pačios gardžiausios. Jei dar neteko paragauti austrių – puiki galimybė tai padaryti, nes Pietų Kroatijoje jos auginamos ir tiekiamos restoranams. Porcijos milžiniškos! Užsisakius jūros gėrybių rinkinį dviem – drąsiai galima pavalgyti keturiese“, – įspūdžiais dalinasi Rūta.
Dubrovnikas tikrai nepaliks abejingų. Labai rekomenduojame patirti, paragauti ir ištyrinėti jį dar šiemet!
Norėtum į Kroatiją ir Tu?