Quantcast
Channel: Blog’as – Makalius.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 608

Kelionės su vaikais: viskas apie skrydžius, formalumai ir Makaliaus patarimai

$
0
0

Dažnai norime keliauti su visa šeima – suteikti galimybę ir patiems mažiausiesiems savo artimiausio rato nariams pasidžiaugti puriu balto paplūdimio smėliu, apžiūrėti, pačiupinėti istorinį paveldą žymiam mieste – galbūt išmokti, sužinoti kažką naujo apie kitas kultūras, tradicijas ir paragauti skirtingų virtuvių. Galų gale – smagiai praleisti laiką tyrinėjant naujus, jaunam protui dar neatrastus kraštus. O ir turėti gražių nuotraukų iš vaikystės kelionių, galėti mintimis sugrįžti į pirmąsias pažinties su plačiuoju pasauliu dienas juk – be galo smagu! Visgi, kalbai pasisukus apie atostogas su vaikais, dažnam kyla nemažas glėbys klausimų. Ypatingai, jei planuojama keliauti lėktuvu. Kainos, sąlygos, nuolaidos, kas galima, kas draudžiama, ką pasiimti? Tačiau nerimauti anksčiau laiko tikrai neverta. Čia Tau papasakosiu viską, ką svarbu žinoti prieš skrydį su vaiku.

Kelionės su šeima – nuostabi galimybė kurti prisiminimus su artimiausiais, mylimiausiais žmonėmis. Todėl apie pastarąsias pagalvoja ne tik poilsiaviečių apgyvendinimo įstaigos, bet ir skrydžių vykdytojai. Tiesa, priklausomai nuo kiekvienos oro bendrovės individualiai, tam tikros sąlygos, liečiančios keliones su vaikais, gali kiek skirtis.

Ką svarbu žinoti, prieš įsigyjant kelionę su vaikais

Amžiaus grupės, kainos, bagažas ir papildomi mokesčiai

Kelionė su kūdikiu (0 – 1,99 m.)

Kūdikiu, dauguma skrydžius vykdančių oro bendrovių, laiko mažuosius nuo 0 iki 1.99 metų, t. y. 2 metų sulaukusiam asmeniui jau taikomos kitos nuostatos. Norint įsigyti bilietą vaikui iki 2 metų, reikia atitinkamą amžiaus grupę pasirinkti kelionės pirkimo metu. Kūdikiams paprastai taikomos net iki 90 proc. nuolaidos arba reikia susimokėti tam tikrą, fiksuotą mokestį (apie 20 – 30 Eur už mažylį, į vieną pusę). Už šį, simbolinį mokestį, leidžiama į lėktuvą pasiimti, arba net pačios oro linijos suteikia, vežimėlį (iki 20 kg, nuosavas vežimas registruojamas „gate check-in“), nešioklę ar kelioninę sistemą vaikui.

Nemokamas registruotas, rankinis bagažas kūdikiui nepriklauso, tačiau leidžiama pasiimti, iki 5 kg sveriantį, kūdikio priežiūros krepšį, kuris turi tilpti lėktuve, po sėdyne priešais. Atskira vieta lėktuve kūdikiui taip pat nėra priskiriama, esant reikalui, ją įsigyti galima už papildomą mokestį. Ant kelių laikomiems vaikams yra skiriami specialūs saugos diržai.

Dėmesio!

  • Dauguma oro linijų neskraidina kūdikių, jaunesnių negu savaitė ar dvi, tad kelionių su naujagimiais pulti planuoti nepatariu;
  • Jeigu kūdikiui kelionės metu sukanka dveji metai, kelionei namo reikia įsigyti kitą bilietą (skirtą vaikams nuo 2 metų).

Kelionė su vaiku (2 – 11,99 m.)

Dažniausiai vaiku laikomas asmuo nuo 2 iki 12 metų. Atitinkamą bilietą įsigyti galima kelionės pirkimo metu, pasirinkus tinkamą amžiaus kategoriją. Sukakus 12-ai metų, asmuo į „vaiko“ kategoriją nebeskaičiuojamas. Skirtingos oro linijos, visgi, šią amžiaus grupę gali apibrėžti skirtingai. Pavyzdžiui, „WizzAir“ vaiku laiko asmenį iki 14 metų. Dėl tikslesnės informacijos – pasidomėti pasirinkto oro vežėjo standartais.

Šios amžiaus grupės keleiviai paprastai skrenda už pilną arba šiek tiek (gali būti iki 25 proc. nuo įprastinės) sumažintą kainą ir turi sau paskirtą, atskirą vietą lėktuve. Asmenims nuo 2 metų taip pat priklauso ir nemokamas rankinis, priklausomai nuo pasirinkto skrydžio – ir registruotas bagažas. Tačiau bagažo ribojimus, šiuo atveju, būtinai reikia pasitikrinti papildomai, konkrečių oro linijų tinklapyje. Kai kuriais atvejais, vaikų bagažui taikomi kitokie – mažesnio svorio, matmenų reikalavimai.

Vaiko lydėjimas kelionėje

Vaiką kelionėje privalo lydėti suaugusysis, pilnametis asmuo. Tai turi būti vaiko tėvai ar vienas jų arba įgaliotas asmuo, giminaitis. Priklausomai nuo krypties – keliaujama Šengeno erdvėje ar ne, ir su kuo vaikas keliauja, privaloma turėti nekeliaujančiojo iš tėvų / abiejų nekeliaujančių tėvų arba notaro patvirtintą leidimą tam tikram asmeniui lydėti vaiką kelionėje į kitą šalį.

Kiekvieną kūdikį iki 2 metų privalo lydėti atskiras suaugusysis. Vienas suaugusysis negali skristi, ant kelių laikyti daugiau negu vieną mažylį.

Kai kurios oro bendrovės siūlo vaiko lydėjimo paslaugą. Dažniausiai ji suteikiama 5 – 12 metų vaikams, išskirtiniais atvejais („Norwegian“) lydėjimo paslauga gali būti suteikiama tik vyresniems, 12 –15 metų jaunuoliams.

Keliauti savarankiškai asmuo gali sulaukęs konkrečios oro bendrovės nurodyto amžiaus. Šis skaičius daugumoje bendrovių skiriasi, svyruoja nuo 11 iki 16 metų.

Dokumentai vaikui

Kad kelionė su vaiku būtų kuo sklandesnė, svarbu tinkamai sutvarkyti asmens dokumentus. Pasitaikanti klaida – vaiko gimimo liudijimo pateikimas oro uoste. Tačiau gimimo liudijimas nėra keliauti leidžiantis dokumentas. Vaikas, priklausomai nuo krypties, kuria bus keliaujama, privalo turėti galiojantį pasą arba asmens tapatybės kortelę. Mažų vaikų dokumentai galioja pakankamai trumpai, 2 – 5 metus, todėl svarbu laiku pasirūpinti, kad pasas ar tapatybės kortelė galiotų visų atostogų metu.

Atkreipk dėmesį, jog dauguma oro bendrovių reikalauja, kad asmens dokumentas galiotų dar 3 – 6 mėn. po suplanuotų atostogų pabaigos.

Pirmenybė lipti į lėktuvą

Tai priklauso nuo oro linijų – kai kurios pirma laipina tėvus su mažais vaikais, o kai kurios prašo už tai papildomai susimokėti, perkant priority boarding (pirmenybę lipant į lėktuvą) paslaugą arba įsigyjant specialius paketus šeimos kelionėms. Bet kuriuo atveju, visada galima tikėtis žmonių supratingumo ir pasiprašyti pirmenybės, jei jaučiate, jog tai Jums būtina.

Patarimai, kaip pasiruošti kelionėms su vaikais

Išsiaiškinus visus formalumus bei sąlygas, laikas atkreipti dėmesį į planuojamos kelionės su vaikais eigą. Atostogos su šeima prasidės kur kas sklandžiau jeigu iš anksto pasirūpinsi šiais dalykais:

  • Pokalbis prieš skrydį. Jeigu vaikas yra jau pakankamai sąmoningo amžiaus, rekomenduoju su juo pasikalbėti apie skrydį: papasakoti apie oro uostuose vykstančias procedūras, tvarką, kurios privalu laikytis, papasakoti, koks jausmas skristi lėktuvu, jeigu anksčiau vaikui skristi dar neteko. Kad kelionė nekeltų nerimo, galima netgi anksčiau laiko apsilankyti oro uoste, pastebėti kylančius bei nusileidžiančius lėktuvus. Taip pat rekomenduoju susitarti su vaiku, dėl elgesio oro uoste bei pačiame lėktuve, apsibrėžti tarpusavio saugumo ir bendravimo taisykles.
  • Maistas ir gėrimai. Keliaujantiems su mažamečiais yra leidžiama į lėktuvą pasiimti daugiau skysčių (vanduo, mišinukai, tyrelės, sultys ir pan.) bei užkandžių vaikams. Pasirūpinus šiais dalykais nereikės nerimauti vaiko maitinimo lėktuve, o, skrydžio atidėjimo atveju, turėsi mažylio mėgstamo ir jam tinkamo maisto su savimi oro uoste. Tiesa, patartina vengti saldaus, riebaus maisto, gazuotų limonadų vartojimo prieš kelionę ir jos metu. Šie produktai gali paskatinti pykinimą.
  • Vaiko priežiūros priemonės. Apmastykite, kokių svarbiausių vaiko priežiūros priemonių gali prireikti lėktuve ir neskubėdami susikraukite šių reikmenų krepšį. Tai gali būti sauskelnės, čiulptukai, buteliukai, kramtukai, kiti kasdienio naudojimo dalykai.
  • Žaislai ir kitos laiko praleidimo alternatyvos. Kelionės su vaikais daugumai kelia stresą – baiminamasi, jog vaikas muistysis kėdėje, triukšmaus, verks kelionės metu ir tuo pačiu vargins ne tik kartu keliaujančius tėvus / globėjus / atsakingus asmenis, tačiau ir erzins kitus skrydžio dalyvius. Iš tiesų, vaikui ramiai išsėdėti kelias valandas trunkantį skrydį – tikras iššūkis, dėl to rekomenduoju pasirūpinti jo mėgstamos veiklos integravimu į kelionę. Su savimi į lėktuvą galima pasiimti vaiko mėgstamiausius žaisliukus, knygutes, interaktyvias piešimo priemones, planšetinį kompiuterį ar telefoną žaidimams, filmukams žiūrėti.
  • Pasiruošimas negalavimams. Skrydžio metu vaiką gali pykinti, gali užgulti ausys. Kaip jau minėjau anksčiau, norint sumažinti pykinimo riziką, patartina vengti riebaus, saldaus maisto bei gėrimų ir per didelių jų kiekių. Daugeliu paprastesnių negalavimų atvejų, gali praversti kramtomiji guma arba mėtinis saldainis – lengvina pykinimo simptomus, padeda atsikratyti ausų užgulimo. Jeigu vaikas sunegalavo, o išsilaipinus vėmimas nesiliovė / ausyse vaikas girdi ūžimą, cypimą, pasirodo kraujas – nedelsdami kreipkitės į gydytojus.
  • Laiko planavimas. Tinkamas laiko planavimas išsaugos begalę nervų, padės išvengti skubėjimo ir klaidų. Ypatingai, keliaujant su vaikais, svarbu apgalvoti, kaip, kada nusigausite iki oro uosto, kiek užtruksite jame. Patariama į skrydžius registruotis iš anksto, tokiu būdu išvengsite ilgų eilių (ir tuo pačiu – vaikų kaprizų!). Jeigu numatei, kad oro uoste rekės papildomų, oro bedrovės teikiamų, paslaugų (pavyzdžiui, vežimėlio vaikui), pastarąsias taip pat rekomeduoju užsisakyti iš anksto.
  • Nusiteikimas. Keliaujant su šeima – tam tikras lygis streso yra neišvengiamas, dėl to dažnai juntamas bendras suirzimas. Vaikai suaugusiųjų nuotaikas jaučia ir perima instinktyviai. Norėdami, kad kelionė būtų lengva, smagi, turite įtikinti save, jog viskas eisis sklandžiai, užsidėti šypseną. Susidūrus su nesklandumais – nepalūžti ir ramiai išspręsti kilusias situacijas. Inicijuokite gerą nuotaiką!

Apie keliones su vaikais iš Vilniaus oro uosto daugiau informacijos rasi oficialiame VNO tinklapyje.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 608