Didingi kalnai pasidabinę snieguotomis viršūnėmis, žaliuojantys slėniai drėkinami sraunių upių, pasakiški kriokliai ir didžiuliai ežerai, džiungles primenantys miškai ir čia įsikūrusi unikali gyvūnija bei jaukūs, svetingi miesteliai išsiskiriantys savitu gyvenimo tempu ir tradicijomis... Tai gamtos grožybės ir kultūriniai perliukai neretai pasislėpę toliau nuo išorinio pasaulio ir viliojantys keliautojus leistis tyrinėti įvairiausius pasaulio kampelius. Visgi grožis ir iššūkiai kelionių pasaulyje neretai eina koja kojon. Žygiai – puikus to pavyzdys. Žygio metu neabejotinai pasisemsi neišdildomų įspūdžių, pasigrožėsi napakartojamais vaizdais, kokius vargiai pamatytum poilsiaudamas, sukursi prisiminimų, lydėsiančių visą gyvenimą... Tačiau pilnavertei tokios kelionės patirčiai reikalingas ir tinkamas pasiruošimas, psichologinis nusiteikimas bei gebėjimas susidoroti su netikėtai iškilusiais sunkumais. Būtent dėl to norėčiau čia su Tavimi pasidalinti svarbiausia informacija, atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus (DUK) apie žygius. Pasiskaityk ir atėjus metui keliauti būk pasiruošęs!
Tavo patirtis žygyje tiesiogiai priklauso nuo to, kaip pasiruoši kelionei. Tam, kad svarbiausius akcentus susidėlioti būtų paprasčiau, paruošiau tau trumpą atmintinę su klausimais, kurie gali kilti sugalvojus leistis į žygį. Ypatingai jei žygiuoti susiruošei pirmąjį kartą!
Dažnai užduodami klausimai:
1. Kuo skiriasi žygis nuo pažintinės kelionės?
Tiek žygyje, tiek ir pažintinės kelionės metu dažnai yra susipažįstama su tam tikro krašto, vietovės gamtos objektais, kultūra, lankomi miestai bei kaimai. Tačiau žygis paprastai reikalauja didesnės keliautojo ištvermės ir kantrybės, mat tai – daugiausia kelionė pėsčiomis. Suplanuotas maršrutais yra einamas, aplinka bei lankytinais objektais gėrintis pakeliui. Tuo tarpu pažintinėse kelionėse judėjimui tarp objektų dažniausiai pasitelkiami pervežimai.
2. Ar žygiui reikalingas fizinis pasiruošimas?
Taip, daugumai žygių reikalingas bent minimalus fizinis pasiruošimas. Svarbu atkreipti dėmesį į kūnui tenkantį krūvį: kuprinės svorį, ilgas ėjimo atkarpas (dažnai – įkalnėn) bei kritiškai įvertinti savo galimybes. Abejojant savo pajėgumu, jėgas rekomenduojama išbandyti su kuprine žygiuojant Lietuvos miškais ar panašiomis trasomis. Važiavimas dviračiu, aktyvumas sporto salėje, šiuo atveju, nėra tikslingas ištvermės rodiklis dėl skirtingų raumenų grupių darbo.
3. Kiek sveria žygeivio kuprinė?
Vidutiniškai žygeivio kuprinė sveria apie 10 kilogramų.
4. Ar į žygį reikia pasiimti maisto?
Priklausomai nuo žygio maršruto – Tave informuos žygio vadas.
Daugumoje žygiu pakeliui yra sutinkama nemažai namelių, kavinių – maitinimo įstaigų, kur žygeiviai gali pavalgyti. Tokiu atveju, maisto rekomenduojama pasiimti minimaliai – lengvai užkandai. Tokiu būdu išvengiama bereikalingo papildomo kuprinės svorio. Tuo atveju, kai žygio maršrute vietų pavalgyti nėra pakankamai, žygio vadovas su būsimais keliautojais susisiekia iš anksto (iki žygio likus dviems savaitėms arba anksčiau). Bendru sutarimu, maisto atsargomis grupei pasirūpina žygio vadas arba keletas žygeivių, produktais pasiskirstydami tarpusavyje. Vėliau atsiskaitoma atitinkamai.
5. Kaip žinoti, kokius asmeninius daiktus pasiimti į žygį?
Likus maždaug 2 savaitėms iki žygio gausi atmintinę – sąrašą svarbiausių daiktų, kuriais turėtum pasirūpinti. Šis sąrašas skirsis, priklausomai nuo žygio, į kurį nuspręsi leistis. Kai kurie keliautojai, ypatingai jei į žygį yra leidžiamasi pirmą kartą, sąrašą pageidauja gauti anksčiau. Tai yra įmanoma – atmintinės teirautis gali kelionės organizatoriaus arba pardavėjo. Bet kuriuo atveju, Tau bus stengiamasi suteikti visą reikalingą informaciją kuo greičiau ir tiksliau! Kai kuriais atvejais prieš žygį su keliautojais yra susisiekiama ir telefonu.
Pravers žinoti, jog daugumoje žygių patartina pasirūpinti patogia avalyne bei drabužiais (drabužius patariama sluoksniuoti), apsauga nuo lietaus, kremu nuo saulės, galvos dangalu, pirmosios pagalbos reikmenimis (pleistrai, būtiniausi vaistai), talpa geriamam vandeniui.
6. Koks yra apgyvendinimas žygio metu?
Priklausomai nuo žygio, keliautojai apgyvendinami nameliuose / stovyklavietėse. Dauguma atveju, kuomet apsistojama nameliuose, keliautojai gyvena po 4 – 8 asmenis kambaryje, pavieniais atvejais – visi keliautojai nakvoja bendroje patalpoje. Makaliaus organizuojamų Italijos, Madeiros žygių metu apsistojama apartamentuose po 2 – 3 asmenis.
Tam tikrais atvejais yra siūlomas apgyvendinimas ir Makaliaus palapinėse. Tokiose palapinėse keliautojai gyvena po 2 asmenis.
7. Kaip organizuojamas nuvykimas iki žygio pradžios vietos?
Į žygio pradžios tašką vykstama lėktuvu atba autobusu su grupe (priklausomai nuo žygio). Skrydžiai arba pervežimai yra įskaičiuoti į kelionės paketo kainą.
8. Ar reikalingas žemėlapio / kompaso išmanymas?
Makaliaus žygiuose keliausi su vadu, tad puikiai išmanyti žemėlapį ar kompasą nėra būtina.
9. Ar galima į žygį leistis su vaikais / ar yra amžiaus cenzas?
Amžiaus cenzas žygiams netaikomas. Į pastaruosius su vaikais leistis galima, tačiau nerekomenduojama. Ypatingai nerekomenduojama į žygį leistis su mažais vaikais, galinčiais apsunkinti keliones tiek tėveliams / globėjams, tiek ir kitiems žygeiviams grupėje.
10. Koks žygis rekomenduojamas pradedančiajam keliautojui?
Renkantis žygį svarbu įdėmiai perskaityti programą, daugumos žygių dienotvarkės – pakankamai intensyvios. Jei anksčiau neteko žygiuoti, svarbu nesirinkti ištisinio, ekstremalaus žygio. Pirmajai kelionei galima apsvarstyti Austrijos Alpių, Madeiros žygio alternatyvas. Tačiau net ir šiais atvejais svarbu tinkamai įvertinti savo pasirengimą ir galimybę prisitaikyti prie grupės tempo.
11. Ką daryti, jei žygio metu supratau, jog trasa man per sudėtinga?
Pajutus, jog kelionė yra per sudėtinga, svarbu pranešti žygio vadui. Daugumos žygeivių fizinis pasirengimas grupėje bent minimaliai skiriasi, tad tam tikros žygiavimo tempo korekcijos yra įmanomos. Visgi didesnis vieno ar poros keliautojų pasirengimo stygius gali kelti diskomfortą ne tik pačiam asmeniui, tačiau ir jo bendrakeleiviams. Tokiu atveju svarbu įvertinti, ar kelionę norima / yra įmanoma tęsti.
12. Ar į žygius nusprendusiems leistis keliautojams tebetaikomi kokie nors su COVID-19 susiję saugumo reikalavimai?
Ne, žygių kryptims, kuriomis gali leistis su Makaliumi, COVID-19 saugumo reikalavimai nebėra taikomi.
13. Ar galima žygiuoti su augintiniu?
Ne. žygiuoti su augintiniu, šiuo atveju, galimybės nėra, nes iki žygio pradžios taško vykstama autobusu arba lėktuvu, o kelionių paketuose augintinio vežimas nėra numatytas.
14. Kokio oro tikėtis kalnuose?
Dauguma Makaliaus siūlomų žygių organizuojami šiltuoju metų laiku, tad su didesniais šalčiais kelionėje susidurti neturėtum. Visgi patartina atsižvelgti į pasirinktą žygio kryptį bei drabužius sluoksniuoti, mat kalnuose oras gali būti itin permainingas.
Leiskis į savo svajonių žygį!
Liko neatsakytų klausimų? Nesidrovėk, rašyk labas@makalius.lt Pasistengsime suteikti visą Tau reikalingą informaciją!