Daugelis atostogų metu mėgsta skaniai pavalgyti, o vietiniai patiekalai neretai padeda geriau pažinti šalies kultūrą, tradicijas ir gyvenimo būdą. Jei kelionės Tau neatsiejamos nuo naujų skonių atradimų, kviečiu perskaityti šį straipsnį – jis ne tik įžiebs norą leistis į gurmanišką kelionę, bet ir padės atrasti kryptis, kuriose galbūt jau lankeisi, tačiau dar nepažinai jų kulinarinių paslapčių!
Štai kaimyninė Lenkija skrandį džiugina sočiais patiekalais, Vengrijoje gardžiai papietavus senamiestyje galima užsukti atsipalaiduoti tradiciniame SPA, Čekijoje pasijusti tikru didiku, Latvijoje atrasti įvairius ūkius ir modernius restoranus, Turkijoje palepinti ne tik skonių, bet ir kvapų receptorius, o Sicilijoje per maistą susipažinti ir su salos istorija.
Lenkija – sočių patiekalų šalis
Blynai, įvairiausios dešrelės ir sriubos – tai ką mėgsta kaimynai lenkai. Šalies virtuvėje dominuoja sotūs, nemažai kalorijų turintys patiekalai. Tad norintiems ir paruošusiems skrandį atrasti tradicinę Lenkijos virtuvę, restoranuose reikėtų teirautis Bigos (medžiotojų troškinys), Pierogi (koldūnai), Golabki (balandėliai) ir Rosol sriubos. Vaikščiojant Lenkijos miestų gatvėmis, verta sustoti išmėginti ir Zapienkanka (lenkiška pica), o desertui pasimėgauti obuolių ar aguonų pyragu, sūrio tortu.
Ką nuveikti ir pamatyti Lenkijoje tikrai ras net ir išrankiausi. Nuotykių ieškotojai gali leistis į Veličkos druskų kasyklas, kultūros mėgėjai sielą pamaitins Varšuvoje, mokslo entuziastams rekomenduojamas Koperniko muziejus, kuris sužavi net mažiausius lankytojus, o architektūros ir istorijos pasiilgusiems – Gdanskas užburs senamiesčio gatvelėmis. Visai neseniai pradėti vykdyti tiesioginiai skrydžiai iš Vilniaus į Gdanską, tad kultūra pulsuojantį miestą aplankyti galima dar paprasčiau.
Lauktuvėms iš Gdansko įprasta parsivežti gintaro, Krokuvos – druskos iš Veličkos kasyklų, iš kalnų – rūkyto avies sūrio.
Keliaujam į Gdanską, Varšuvą ar kitus Lenkijos kampelius?
Čekija – pietūs su didikais
Mėgstantiems šiltai ir sočiai pavalgyti, verta aplankyti ir čekus, paragauti jų itin mėgstamos skrudintos mėsos, paskanintos įvairiausiais padažais ir šakniavaisiais, patiekiamos su įvairiais koldūnais ir kopūstais. Sotūs ir riebūs valgiai sušildys, o patiekalai nuostabiai tiks kartu su Čekijoje mėgstamu pilsnerio alumi. Čia sužavės restoranai esantys senamiesčio rūsiuose, kuriuose galima pasijusti lyg pietaujant su karaliumi. Mėsos patiekalai, tokie kaip ant grotelių kepti šonkauliai, vištienos krūtinėlė, skrudinta antis, dešros ir kiauliena – būtent taip kadaise valgydavo tikri didikai! O širdžiai ir skrandžiui pasaldinti labai rekomenduojami cukruoti Trdelník rageliai, kurie pripildomi ledais, apibarstomi šokoladu ir kitais gardumynais.
Verta nepraleisti didingo istorinio Prahos centro ir Auksinės gatvelės, pašmirinėti skersgatviuose tarp meno dirbinių parduotuvėlių, užeiti į užeigas, kuriose slypi tikroji šalies aura. Ieškantiems lauktuvių pagelbės „Manufaktura“ parduotuvėlės, kuriose galima įsigyti alaus kosmetikos (šampūnai, plaukų balzamai) – tai vienareikšmiškai išskirtinis suvenyras, kuris nustebins net išrankiausius artimuosius. F. Kafkos gerbėjams, Čekijoje yra įvairiausių suvenyrų susijusių su šia asmenybe – čia jis gimė ir gyveno didžiąją savo gyvenimo dalį.
Aplankyk ne tik Prahą, bet ir Vieną bei Budapeštą
Turkija – tiltas tarp rytų ir vakarų
Gyvybinga šalis, besididžiuojanti architektūra ir turtinga istorija. Pasirinkdami šią šalį, ypatingai sostinę – Stambulą, kokybiško ir įvairaus maisto mėgėjai taip pat bus maloniai nustebinti. Ir tikrai nebūtina pradėti nuo tradicinių, klasika tapusių Doner kebabų – turkai siūlo Kofte (mėsos kukuliai), Lahmacun (plona ir traški, apvali duona su sezonine mėsa), Manti (maži, rankų darbo koldūnai) ar Balik Ekmek (sumuštinis su ant griliaus kepta žuvimi, svogūnais ir salotomis), Menemen (turkiško stiliaus omletas), o desertui, žinoma, Baklava ir begalė kitų gardumynų. Na, o kur dar vaizdai, kvapai, spalvos, ko verta vien įspūdingoji Stambulo Mėlynoji mečetė ar Topkapi rūmai, Prieskonių ar Didysis turgus. Šalies svečiai mėgaujasi ir turkiškomis voniomis – hamamais, pasivaikščiojimais muziejuose ir galerijose ar tradicinėse kilimų parduotuvėse.
Lauktuvėms – Baklava, tiesiai į dešimtuką, taip pat ir chalva su džiovintomis figomis, sauganti akis, natūralus rožių vanduo ar turkiški kilimai. Galima rasti kiekvienam skoniui ir piniginei.
Susiplanuok atostogas Turkijoje
Vengrija – paprikų rojus
Vengrija atsiskleidžia kaip daržovių rojus, o tiksliau paprikų – viščiukas kreminiame paprikų padaže jau tapęs tikra klasika, kurios neparagavus iš Vengrijos išvažiuoti negalima. Šį patiekalą galima rasti daugumoje šalies restoranų. Dar vienas itin mėgstamas pasirinkimas – mėsa, ryžiais ir daržovėmis įdaryta paprika, taip pat Langos (kepta apvali duonelė su įvairiausiais pagardais ant viršaus). Jei paprika dar bus nepabodusi, verta paskanauti tradicinės žvejų sriubos Halaszle – su paprikos prieskonių sultiniu ir žuvimi.
Vengrijoje rasite kalnus, upes ir slėnius, miestelius ir nuostabią sostinę – Budapeštą, vadinamą viena gražiausių Rytų Europoje. Skaniai pavalgius, puiki mintis pasivaikščioti po istorinį miestą, kurio dalis lankytinų objektų yra saugomi UNESCO. Architektūra, muziejai, galerijos ar gyvo garso koncertai bažnyčiose sužavi ne vieną keliautoją. Šis miestas garsėja ir SPA paslaugomis, baseinais bei pirtimis, tad verta užsukti atsipalaiduoti į Gelerto maudyklą, papuoštą Art Nouveau stiliumi, itin populiari ir Szechenyi terminė pirtis – tai kone didžiausias tokio tipo SPA kompleksas visoje Europoje. Čia įrengtos terminės vonios, garinės pirtys, saunos, masažo kambariai, saulės terasos ir trys dideli lauko baseinai.
Dažnas Budapešto svečias lauktuvių ieško Centrinėje turgaus halėje, garsiausioje miesto turgavietėje su daugybe prekystalių, kur galima įsigyti ne tik vaisių ir daržovių, bet ir suvenyrų, odos gaminių.
Aplankyk ne tik Budapeštą, bet ir Vieną bei Prahą
Latvija – mūsų brolių kraštas
Su latviais valgyti mėgstame panašiai, tačiau ir išskirtinio maisto mėgėjai susivilios šios šalies maistu, pavyzdžiui desertu – Juodosios ruginės duonos triufeliu. Žuvis ir grybai yra didelė kaimynų virtuvės dalis, jie mėgaujasi keptais baravykais su druska, rugine duona, užtepta sviestu su žolelėmis, taip pat gali pasiūlyti nemažai variantų kaip skaniai patiekti menkę, lydeką ar ungurį. Norintys susipažinti su latvių mėgstamais ūkiais, ras įvairių gurmaniškų pažintinių kelionių. Gidai palydės po „šitake“ grybų ūkį, Latvijoje įsikūręs ir česnakų ūkis, kuriame galima paragauti netikėčiausių patiekalų, pagamintų iš šių augalų. Kartu verta pakeliauti po vieną gražiausių Latvijos kurortų Jūrmalą, verta nuvykti iki Rygos, kurioje jauni šefai, pasitelkę vietinius ingredientus ir modernias technikas, sužavi net išrankiausius gurmanus. Be to, ieškoti geriausių vietų nuostabiems savaitgalio pietums verta išėjus iš turistinio senamiesčio.
Latvijoje gana daug įvairiausios veiklos – šalies lankytojai mėgsta atrasti Rygą ir jos senamiestį, atsipalaiduoti tradicinėje saunoje, aktyvesni leidžiasi į žygį po Gaujos nacionalinį parką, tyrinėja pilis Siguldoje, arba susižavi Rundalės rūmais. Ištroškę ryškių prisiminimų, užsisako dienos turus arba visos nakties patirtis Karosta kalėjime.
Lauktuvių ieškoti puikiai tiks didžiausias turgus Europoje, kuris saugomas UNESCO. Per dieną čia apsilanko 80–100 tūkstančių žmonių. Turguje, žinoma, galima rasti visko – šviežios žuvies, mėsos, maisto kioskų, suvenyrų parduotuvėlių, barų, tad gurmanai čia vienareikšmiškai praleis nuostabią dieną.
Keliaujam pažinti kaimyninės Latvijos?
Sicilija – kulinarinė kelionė per istoriją ir kultūrą
Sicilijos virtuvė – tai ne tik maistas, bet ir istorija, kurioje susipina įvairių tautų palikimas. Per amžius Sicilija buvo daugelio civilizacijų – graikų, romėnų, arabų, normanų, ispanų – kryžkelė, o jų kulinariniai pėdsakai šiandien atsispindi ir vietiniuose patiekaluose.
Jei lankaisi Sicilijoje, būtinai paragauk arancini – traškių ryžių rutuliukų su sultingu mėsos ar sūrio įdaru, kurie puikiai tinka tiek pietums, tiek užkandžiui keliaujant. Nepraleisk ir Pasta alla Norma, kurioje baklažanai, pomidorų padažas, rikota ir bazilikai sukuria nepamirštamą skonį. Norint pajusti tikrąją Sicilijos dvasią, verta pasimėgauti caponata – saldžiarūgščiu baklažanų ir daržovių troškiniu. Desertui privaloma išbandyti legendinius cannoli – traškius vamzdelius su kreminiu rikotos įdaru, o gaivą karštą dieną suteiks granita – pusiau šaldytas vaisių ar kavos desertas, patiekiamas su minkšta brioche bandele.
Siciliečiai valgo neskubėdami, mėgaudamiesi kiekvienu kąsniu ir gera kompanija. Čia maistas – tai ne tik energijos šaltinis, bet ir būdas susiburti su šeima bei draugais. Jei lankysiesi Sicilijoje, būtinai užsuk ir vietinius turgelius ir gatvės maisto kioskelius – tik taip geriausiai pažinsi tikrą Sicilijos virtuvę.