Quantcast
Channel: Blog’as – Makalius.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 608

Aziją daugiau nei 10 metų tyrinėjanti Makaliaus kelionių vadovė Astra apie Tailandą ir Kambodžą

$
0
0

Tarp Lietuvos ir Tailando daugiau nei 10 metų gyvenanti, Makaliaus kelionių vadovė Azijoje Astra Petkūnaitė sako, kad šiame žemyne atsidūrė visiškai netikėtai, kai gavo pasiūlymą išvykti į Tailandą dirbti kelionių vadove. „Po trijų savaičių jau sėdėjau lėktuve, skrendančiame į Bankoką. Nuo to laiko mano gyvenimas niekada nebuvo toks pat. Kas laukia ateityje nežinau ir nespelioju, nes jau seniai supratau, kad pokyčiai yra vienintelis mano gyvenimo pastovumas. Žinau tik tiek, kad Azija visada bus mano namai“, – pasakoja Astra. Makaliaus keliautojus Astra lydi ir į pažintį su Tailandu-Kambodža, tad uždavėme jai keletą klausimų apie šias kryptis, kuo jos įdomios, kas pasikeitė, ką reikėtų pasiruošti. Plačiau skaityk šiame straipsnyje!

Makaliaus organizuojamos kelionės į Tailandą

Apie Tailandą ir Kambodžą

Tailandas ir Kambodža, kuri įdomesnė, nepaisant stereotipų?

Vengiu tarpusavyje lyginti šias dvi šalis, nes jos perėjo per labai skirtingus istorinius, ekonominius ir socialinius pokyčius: Tailandas, palyginus su kaimyninėmis šalimis, yra ekonomiškai daug stipresnis, todėl nenuostabu, kad infrastruktūra čia išvystyta daug geriau. Dėl šios priežasties keliautojams po karalystę yra žymiai lengviau ir pigiau keliauti, o užsieniečiams – gyventi.

Visgi mano asmenine nuomone, Tailandas ir Kambodža labai gerai papildo vienas kitą. Nors Kambodža yra ekonomiškai silpnesnė šalis, keliautojai lieka ja sužavėti ir ne kartą girdėjau, kad paliktas įspūdis būna dar stipresnis, nei Tailando. Turbūt dėl to, jog Kambodžai turistai nekelia beveik jokių lūkesčių, todėl jie būna gerokai viršyti.

Patikėkite, Kambodža neabejotinai verta keliautojų dėmesio. Garsiosiose Angkoro šventyklose Siem Reap mieste esu buvusi daugiau nei 50 kartų, tačiau jos nepaliauja manęs žavėti ir stebinti savo grožiu, istorija bei didingumu. Nepaprastai skani yra ir khmeriška virtuvė, kurioje susipina kaimyninių šalių kulinarinė įtaka. Patiekalai švelnesni, nei tailandietiški, todėl tinka nemėgstantiems aštraus maisto.

Mažai kas žino, bet vieni geriausių pasaulyje juodųjų pipirų auga būtent Kambodžos Kampoto regione esančiose plantacijose. Visgi, nors turistiniai miestai yra švarūs ir saugūs, turi nemažą viešbučių bei kavinių pasirinkimą, likusi šalis patiria nemažai iššūkių, todėl patariu kelionę planuoti iš anksto ir pasitarti su čia jau keliavusiais.

Beje, abiejose šalyse turistinis sezonas prasideda spalio pabaigoje ir tęsiasi iki balandžio, bet dabar, taip smarkiai keičiantis klimatui, keliauti galima visus metus.

Koks šiandien turistus pasitinka Tailandas?

Tailandas keliautojus pasitinka kiek kuklesnis, nes po pandemijos ne visi verslai atnaujino veiklą, todėl kai kuriuose miestuose justi mažesnė pasiūla. Taip pat, kaip ir visur, kainos Tailande irgi kyla, todėl šalis nebėra tokia pigi, kaip kadaise. Pliusas tik tas, kad keliaujantys po buvusį Siamą gali pasirinkti, kiek nori išleisti, nes pigių vietų pasiūla tikrai išlieka.

Ką dar pastebėjau grįžusi po pandemijos į Tailandą, tai nepakitusį tajų požiūrį į turistus. Keliautojai, deja, ir toliau šalies gyventojams yra savaime suprantami, todėl dažnai jaučiu abejingumą kliento atžvilgiu. Tailandas turi prabangą taip elgtis, nes yra viena lankomiausių pasaulio šalių ir bent artimiausiu metu tai tikrai nepasikeis.

Kuo Jūsų vedamos ekskursijos yra kitokios?

Turus Azijoje vedu jau dešimt metų, todėl per tą laiką mačiau ir patyriau visko. Visų pirma, vengiu vietas vadinti neautentiškomis – kiekviena vieta ar patirtis yra autentiška, nes yra patiriama per keliautojo prizmę. Tuos pačius dalykus mes visi matome skirtingai, todėl kažkam net minutė tylos minioje turistų gali būti keičianti gyvenimą. Taip pat, nesąžininga tikėtis, kad kiti turistai nelankys vietų, į kurias keliauti norime mes. Yra geras posakis: „Mes nesėdime transporto kamštyje, mes esame kamštis“. Tą patį taikau ir kalbėdama apie turizmą.

Visgi, jei norime patirti šalį be masės kitų keliautojų, visada galima rinktis keliauti ne sezono metu ar lankyti mažiau žinomas vietas. Kartais jos nustebina labiau, nei pačios populiariausios, bet kartais ir nuvilia, nes lankomos vietos populiariomis tampa ne be priežasties. Kuomet aš su keliautojais lankausi tose visiems žinomose vietose, stengiuosi jiems parodyti objektą iš kito kampo ar vietoje sauso istorijos atpasakojimo įterpti asmeninę patirtį, išmoktą pamoką ar juokingą istoriją.

Kelionių vadovės Astros Petkūnaitės nuotraukos

Lankytinos vietos Tailande ir Kambodžoje

O kaip atrenkate tas ypatingas vietas ir kaip jas išsaugote „tik sau“?

Kaip tik šiuo metu su Makaliaus komanda planuojame kelias naujas Tailando kryptis. Viena jų – šalies šiaurė, kuri lietuvių keliautojų yra dažnai aplenkiama, bet be reikalo. Šis regionas turtingas savo gamta, etninėmis grupėmis, virtuve, o klimatas atgaivina taip, kad gruodžio mėnesį net prireikia megztukų.

Visgi, atsirinkti vietas, kuriose yra mažiau suvaidinto įspūdžio, užtrunka, nes reikia atsakingai domėtis, kad mūsų vizitas nesutrikdytų vietinių gyvenimo. Aš džiaugiuosi, kad „Makalius“ labai atsakingai į tai žiūri ir jokių dirbtinių patirčių mūsų turuose nėra. Kaip vieną iš išskirtinumų aš įvardyčiau apsilankymą dramblių prieglaudoje Puketo saloje. Tai proga ne tik iš arti pamatyti ar pajausti šiuos nuostabius gyvūnus, bet ir paremti organizacijos, išperkančios dramblius iš jodinėjimo stovyklų, veiklą.

Kurias vietas rekomenduotumėte aplankyti Tailande ir Kambodžoje, o kurių vengti?

Turbūt vienintelė vieta, dėl kurios lankymo aš visada abejoju, yra Bankoke stovintys Karališkieji rūmai. Daugelis tikisi čia pamatyti sosto ar priėmimų sales, tačiau lankytojams prieinama tik šventyklų dalis. Taip pat, dėl minios turistų rūmai visada sausakimši, pavėsio mažai, o bilieto kaina daugiau nei du kartus didesnė nei į mano mėgstamiausią Wat Pho šventyklą, esančią kitoje gatvės pusėje.

O vietos, kurias visuomet rekomenduoju keliautojams pamatyti Tailande būtų šios: senoji Tailando sostinė Ajutaja (ypač, jei negalite nukeliauti į Angkoro šventyklas Kambodžoje), Maeklong turgus, pro kurį kasdien pravažiuoja traukinys, savaitgalinis Amphawa turgus ant vandens, kuris yra puikus pakaitalas turistiniam Damnoen Saduak turgui, Khao Yai nacionalinis parkas, kur galima sutikti laisvėje gyvenančius dramblius, Seišelius primenančias Similan salas, Tailando šiaurę, kuri žavi savo gamta, ir Khao Sok nacionalinis parkas, kuriame galima pernakvoti ant vandens plūduriuojančiuose nameliuose.

Kambodžoje mano mėgstamiausios vietos yra Siem Reapas ir jo šventyklos, mėlynųjų krabų amoko kariu garsėjantis Kepo miestelis, pipirų plantacijos Kampote. Norintiems poilsio rekomenduoju Koh Rongo salą, o gamtos mylėtojams – Cardamom kalnus šalies pietvakariuose.

O kalbant apskritai, tai patarčiau lietuviams nebijoti išsukti iš pagrindinio kelio, nes kelionė yra ne tik TOP 10 sąraše esančių vietų aplankymas, bet ir lėtas kavos gėrimas, stebint praeivius, pokalbis rankų gestais su turguje sutiktu prekeiviu, nepažįstamo maisto ragavimas ar netgi pasiklydimas kaime, kur niekas nekalba angliškai.

Kultūriniai skirtumai, kainos, rekomendacijos

Kalbant apie kultūrinius skirtumus, ką reikia žinoti vykstant į tokias šalis?

Vykstant į bet kokią svečią šalį privalu pasidomėti etiketo taisyklėmis, kurių pageidaujama, kad jų laikytųsi ir turistai. Kalbant apie Tailandą ir Kambodžą, šiose šalyse vyrauja budizmas, kuris reguliuoja tik lankytojų aprangos kodą šventyklose ir elgesį, susidūrus su vienuoliais. Griežtesnių taisyklių, kurias primeta religija, Tailande ar Kambodžoje nėra.

O štai kalbant apie bendravimą su vietiniais gyventojais, labai svarbi „veido praradimo“ samprata. Tailande, kaip ir daugelyje Azijos visuomenių, yra labai svarbu išlaikyti susikurtą gerą įvaizdį, todėl čia viešumoje vengiama ginčytis, kelti balsą ar kitaip konfrontuoti. Būtent dėl šios priežasties Tailandas vadinamas tūkstančio šypsenų šalimi. Ne todėl, jog tajai visada laimingi, bet todėl, kad azijietiška šypsena slepia gėdą, pyktį, sutrikimą, pagiežą, kaltę ir pan. Todėl ir keliautojams visuomet patariu problemas spręsti šypsantis ir nuolat kartojant „ačiū“.

Pasidalink įspūdžiais iš kelionės ir gauk Makaliaus dovanų kuponą!

Kelionių vadovės Astros Petkūnaitės nuotraukos

Kokios kainos šiandien Tailande ir Kambodžoje?

Neseniai praleidau mėnesį gyvendama Kambodžoje. Netgi turistiškiausiame šalies mieste Siem Reape maisto kainos buvo mažesnės nei Bankoke. Čia pietūs kavinėje kainuoja apie 5 Eur, o gatvėje makaronų sriubos galima pavalgyti už 1,5 Eur. O štai nakvynė Siem Reape nėra tokia pigi, kaip būtų galima tikėtis. Naktis viešbutyje čia kainuoja apie 80–100 Eur.

Tailande nakvynės kainos priklauso nuo sezono ir vietovės. Štai geruose viešbučiuose Puketo saloje nakvynė turistinio sezono metu gali kainuoti iki 150–200 Eur, tačiau, jei nėra reikalinga didelė prabanga, galima rasti kambarį ir už 50 Eur.

Bankoke viešbučių ir svečių namų pasirinkimas didžiulis, todėl kainos yra dar mažesnės. Tas pats galioja ir kalbant apie maisto kainas. Galima vakarieniauti restorane ant dangoraižio stogo, o galima nusipirkti maisto „7 Eleven“ parduotuvės ar food courts, kur pavalgyti įmanoma ir už 1–1,5 Eur. Kelionės po šias dvi Pietryčių Azijos šalis išlieka lanksčios biudžeto atžvilgiu, ko, deja, negalima pasakyti apie lėktuvo bilietus. Būtent jie suvalgo didžiąją dalį kelionės biudžeto.

Visos ekskursijos daugiau mažiau kainuoja apie 50 Eur žmogui, ypač, jei keliaujate privačiu transportu ir su gidu. Galima sutaupyti renkantis viešąjį transportą, tačiau tuomet teks atlikti namų darbus. Pinigų gal ir sutaupysite, bet tai kainuos daugiau laiko.

Ką rekomenduotumėte įsidėti į lagaminą keliaujant į Aziją ir ko čia tikrai neprireiks?

Kalbant apie lagamino turinį, tai šio nereikėtų prisikrauti iki maksimumo. Tailande ir Kambodžoje yra labai šilta, todėl reikalinga tik patogi avalynė ir ploni, lengvai skalbiami drabužiai.

Svarbiausiu dalyku lagamine aš laikau apsaugą nuo saulės – kremą (su SPF 50), kepurę ir akinius nuo saulės. Saulė Azijoje yra daug aštresnė, nei Lietuvoje, todėl būtina, norint išsaugoti sveikatą ir komfortą, nuolat teptis apsauginiais kremais. Kraunantis lagaminą patarčiau koncentruotis į būsimas patirtis, emocijas, įspūdžius, o ne į drabužius, makiažo priemones ar rankines. Per dešimt metų gyvenimo tik su vienu lagaminu įsitikinau, kad žmogaus laimei reikia labai mažai. Keliaukite ir mėgaukitės kiekviena akimirka, nes gyvenimas iš jų ir susideda! Įdomių atradimų keliaujantiems.

Skaityk apie Tailandą!

Viewing all articles
Browse latest Browse all 608