Augant bendram Lietuvos keliautojų susidomėjimui egzotinėmis kryptimis, Indija taip pat vis dažniau atsiduria svajojamų aplankyti valstybių sąrašuose. Ji vilioja savo spalvų, kvapų, muzikos garsų kupina kultūra, turtinga šalies istorija, pasakišku architektūriniu palikimu ir kerinčia gamta. Tiesa, kaip ir bet kuri tolimesnė, egzotiškesnė kelionių kryptis, Indija gali kelti nemažai klausimų. Kelionės viza – vienas tokių. Taigi šiame staripsnyje paspasakosiu Tau, ką, vykstant į Indiją, svarbiausia žinoti apie čia būtinus susitvarkyti formalumus. Taip pat kviečiu padiskutuoti, kaip geriau keliauti į Indiją: savarankiškai ar su kelionių organizatoriumi?
Indiją svajoji aplankyti ir Tu? Kviečiu leistis į nepamirštamą gyvenimo nuotykį po žaviausias šalies vietas, pasigėrėti Indijos miestais ir miesteliais, atrasti nuostabią šalies gamtą, susipažinti su vietos kultūra ir tradicijomis, o kelionę užbaigti poilsiu prie vandenyno!
Ar reikia vizos į Indiją?
Lietuvos Respublikos piliečiams, vykstantiems į Indiją, vizos reikia.
Indijoje veikia išankstinė elektroninė įvažiavimo į šalį leidimų sistema – ETA, tad daugumai pasaulio gyventojų gauti vizą yra pakankamai nesudėtinga. Elektroninė viza dažniausiai išduodama turizmo, verslo bei medicininiais (gydymas / ligonio lydėjimas) tikslais. Formą elektroninei vizai (e-viza) gauti gali užpildyti šioje svetainėje. Kaina – nuo maždaug 30 eurų, tačiau suma priklauso nuo vizos tipo, galiojimo trukmės bei galimo įvažavimų skaičiaus, pavyzdžiui:
- 30 dienų galiojanti turisto viza (galimybė 2 kartus įvažiuoti į šalį) – apie 30 Eur;
- 1 metus galiojanti turisto viza (neriboti įvažiavimai į šalį) – apie 50 Eur;
- 5 metus galiojanti turisto viza (neriboti įvažiavimai į šalį) – apie 85 Eur;
- Verso ir medicininė viza – apie 100 Eur.
*Kaina gali skirtis ir būti didesnė vizą užsisakant per trečiuosius asmenis.
Tranzito viza indijoje reikalinga asmenims keliaujantiems per Indiją ir persėdimo laiku nusprendusiems palikti oro uosto teritoriją. Ši viza pačiame oro uoste neišduodama, ja, kaip ir elektronine viza kitiems tikslams, reikia pasirūpinti iš anksto. Po išdavimo tranzitinė viza galioja 15 dienų ir Indijoje leidžia praleisti iki 3 parų.
REIKALAVIMAI e-vizai vizai gauti: elektroninė standartinio paso kopija, standartinė paso nuotrauka. Pasas turi galioti dar bent 6 mėnesius po numatytos kelionės pabaigos, informacija pildomoje formoje turi būti pateikta tiksliai taip, kaip matoma ir paso kopijoje. Jei keliaujama gydymo tikslais – turi būti pateikti su sveikatinimo procesu susiję dokumentai, registracijos pas gydytojus įrodymai.
Savarankiška kelionė į Indiją ar su kelionių organizatoriumi?
Savarankiškos kelionės neretai romantizuojamos. Iš tiesų, keliauti vienam ar tik su artimiausiais žmonėmis gali būti išties smagu. Savarankiškumas vilioja spontaniškumu ir laisve. Tačiau, ar visada tai – geriausias sprendimas? Ypatingai kalbai pasisukus apie egzotiką...
Europoje keliauti pakankamai paprasta. Čia mums pažįstamos kelių, viešojo transporto, elementaraus etiketo, bendravimo taisyklės, nesunku susikalbėti net keletu kalbų, o ir susigaudyti miestuose, ypatingai su Europos sąjungoje taip lengvai pasiekiamo ir praktiškai visur veikiančio interneto pagalba, nėra sudėtinga. Azija, tuo tarpu, yra visai kitas pasaulis. Indija – ne išimtis.
Indiją geriausia pažinti keliaujant su organizatoriumi
Indija, ypatingai šalyje viešintiems pirmą kartą, gali pasirodyti kiek chaotiška. Be to – didžiulė, spalvinga, triukšminga... Labai gyva. Visuomet galima bandyti šią gyvybę aprėpti ir pačiam: analizuoti, aiškintis, planuoti, tačiau kelionė su organizatoriumi Tavo atostogas gali ne tik praturtinti patirtimis, kurios pavieniui keliautojui nėra prieinamos, tačiau ir būti kur kas malonesnė.
Vienas dažniausiai keliamų klausimų keliaujant po trečiojo pasaulio valstybes – saugumo.
Nors pasiduoti stereotipams tikrai nerekomenduoju, tenka pripažinti – Indija nėra pati saugiausia šalis pavieniams keliautojams. Ypatingai moterims. Asmenys keliaujantys vieni čia sulaukia kur kas daugiau vietinių gyventojų žvilgsnių ir kitokio (dažnai nepageidaujamo) dėmesio, negu turistų grupės, kurias matyti Indijoje yra pakankamai įprasta. Pavienius keliautojus taip pat lengviau apgauti, manipuliuoti. Tuo tarpu buvimas grupėje garantuoja, jog greta visuomet turėsi ne tik patyrusius kelionės vadovus, galinčius patarti, kaip, esant reikalui, elgtis tam tikrose konfliktiškose ar tiesiog nemaloniose situacijose, bet padeda ir mažiau išsiskirti iš minios, tokių situacijų išvis išvengiant, taigi galima ramiau mėgautis bendra kelionės patirtimi.
Puikus gidas – raktas į pilnavertę kultūros patirtį.
Patyręs gidas padės jaustis ne tik saugiau, tačiau ir leis su šalimi susipažinti kur kas giliasniame lygmenyje, negu dažniausiai tai pavyksta padaryti keliaujant pavieniui ir šalyje lankantis pirmą kartą. Štai, pavyzdžiui, Makaliaus keliautojus Indijoje lydi ties šalies kultūra jau apie 10 metų besispecializuojanti ir periodiškai Indijoje gyvenanti gidė Rūta. Natūralu, jog ilgalaikis asmeninis santykis su kelionės kryptimi, čia vyraujančiu kultūriniu klimatu leidžia gidei plėsti bei puoselėti žinias, kuriomis vėliau ji gali pasidalinti ir su keliautojais. Taip jiems suteikiama ne tik sausa faktinė informacija, tačiau perduodamos ir autentiškos gidės sukauptos patirtys bei unikalios įžvalgos.
Be to, dažnu atveju kelionės vadovą Indijoje lydi ir vietinis gidas. O juk niekas nepažįsta šalies kaip čia gimęs, augęs, pagal vietines tradicijas ir vertybes auklėtas žmogus. Vietinis gidas gali suteikti išskirtinę galimybę žvilgtelėti į savo pasaulį: supažindinti grupę su kultūriniais ypatumais, krašto istorija, rekomenduoti aplankyti ne tik pasaulinio pripažinimo sulaukusius objektus, tačiau ir mažiau turistų atrastas vietas, pradedant vietiniais turgumis, restoranais ir baigiant istoriniais paminklais, kultūrinėmis įstaigomis ar patyrimo vertomis programomis.
Makaliaus keliautojų įspūdžiai apie kelionę po Indiją:
„Geras kelionės organizavimas, viskas "sustyguota", niekur nereikėjo laukti. Didelis ačiū gidei Rūtai už informaciją, jos perteikimą, įdomius pasakojimus ir, aišku, kantrybę :).“
„Keliavome su Makaliumi antrą kartą, todėl tikėjome, kad viskas bus suorganizuota gerai. Taip ir buvo. Gidė Rūta – nuostabi, kompetetinga, mylinti savo darbą ir Indiją. <...> Ačiū! Jau renkamės kitą kelionę :).“
„Didžiausi pagyrimai kelionės vadovei Rūtai, vietiniams gidams, vairuotojams ir tiems, kurie sudarinėjo šią programą. Per tokį trumpą laiką pamatyti ir sužinoti tiek daug atrodė sunkiai įgyvendinama, tačiau pavyko ir esame labai laimingi!“
„Esame su vyru labai patenkinti. Kelionė labai patiko. Gerai sudėliota programa. Nuostabi, profesionali gidė Rūta – intelektuali, įdomiai ir kūrybiškai pateikia informaciją apie Indiją, jos istoriją, religiją, kultūrą ir papročius, visada gausi atsakymą tiek akademiniu, tiek kasdieninio šios šalies gyvenimo klausimu. Bet kokią iškilusią problemą ji išspręsdavo operatyviai ir diskretiškai – viskas vyko sklandžiai ir be trukdžių. Jautėmės visada saugiai ir ramiai, nes viskuo bus pasirūpinta. Dar kartą ąčiū Rūtelei ir visam kolektyvui.“
„Apie šią kelionę ir visas lig šiol buvusias keliones su Makaliumi – tik geriausi atsiliepimai. Visada lig šiol Jumis pasitikėjau. Ypač noriu padėkoti kelionės vadovei Rūtai Šidlauskaitei už rūpinimąsi ir labai daug išsamios informacijos apie Indiją.“
Kelionių organizatorius pasirūpins kultūrą pažinti padedančiais užsiėmimais.
Dažniausiai grupinės kelionės programoje, ypatingai kuomet kalba sukasi apie egzotines kryptis, bus suplanuoti šalies kultūrą, tradicijas giliau pažinti padedantys užsiėmimai: įvairios edukacinės programos, maitinimas vietiniuose restoranuose, gali būti ir papildomų – pasirenkamų ekskursijų ar kitokių kultūrinių patirčių, į kurias keliautojai gali leistis pagal pageidavimą. Žinoma, tokius edukacinius užsiėmimus į savo kelionės planą gali įtraukti ir savarankiškas keliautojas – grupė tam nėra būtina. Vis dėlto. Kelionės organizatorius siūlomas programas atrenka, tobulina, keičia – atrandamos tikrai kokybišką patirtį galinčios suteikti vietos. Planuojantis užsiėmimus savarankiškai teks nemažai paplušėti, kol įsitikinsi, jog Tavo pasirinktas restoranas, edukacija ar pramoga yra autentiška, verta investicijos ir dėmesio. O ir apsigauti klaidingų, subjektyvių atsiliepimų jūroje nėra sudėtinga. Taigi šiuo atveju tikrai pasikliaučiau kelionių ekspertų, vietinių gidų patarimais ir jų sudėliota programa.
Per trumpesnį laiką pamatysi žymiai daugiau, keliausi sklandžiau.
Šis aspektas ypatingai svarbus asmenims atostogoms, kelionėms galintiems skirti labai ribotą laiko dalį. Nors spontaniškumas, lydintis savarankiškas keliones, kartais skamba viliojamai, tačiau savarankiškos kelionės yra ir kur kas mažiau nuspėjamos laiko sąnaudų klausimu – atsiradus vėlavimams, atsišaukus planams, rezervacijoms, kilus kitoms problemoms, keliautojas turi savarankiškai susigaudyti ir spręsti kilusius nesklandumus. Tai gali ne tik sugadinti bendrą kelionės patirtį, tačiau ir atimti galimybę aplankyti dalį norimų objektų dėl laiko prarasto chaosui ir blaškymuisi.
Tuo tarpu kelionių organizatorius pateikia atidirbtą, suderintą, išbandytą kelionės programą: pasirūpinta skrydžiais, įvairiais formalumais, tvarkingai sudėliotas kelionės maršrutas, suplanuoti užsiėmimai, užsakyti viešbučiai, numatytos vietinės kelionės lėktuvais bei traukiniais. Ši tvarka leidžia mėgautis kelionės patirtimi be rūpesčių žinant, jog laiku į kelionę išvyksi, laiku iš jos sugrįši, pamatysi ir patirsi visus programoje numatytus dalykus. O net ir iškilus tam tikriems nesklandumams, nenumatytoms aplinkybėms – turėsi visą komandą, kurios aukščiausias prioritetas bus kuo skubiau išspręsti susidariusią situaciją. Kelionės vadovas, vietinis gidas ir Lietuvoje likę organizatoriaus atstovai rūpinsis visokeriopa Tavo gerove ir kelionės plano sklandžiu įgyvendinimu. Lankantis Indijoje ši parama ypatingai svarbi. Kaip jau minėjau, tai – nors be galo įdomi, tačiau pakankamai chaotiška kelionių kryptis, tad kelionių organizatoriaus užnugaris tikrai nepamaišys.
Kaina. Kaip keliauti labiau apsimoka?
Kelionės biudžetas, žinoma, priklauso nuo begalės faktorių: kelionės laiko, trukmės, apgyvendinimo kokybės, suplanuotų užsiėmimų, lankomu objektų, asmeninių išlaidų maistui, suvenyrams ir kitoms reikmėms. Dažnai manoma, jog keliauti savarankiškai – pigiau. Kai kuriais atvejais, tai tiesa. Neišrankūs keliautojai sutaupys vietoj viešbučio pasirinkę hostelį, restoraną ar kavinę iškeitę į apsipirkimą krautuvėje, tarp lankomų vietų judėdami viešuoju transportu. Tačiau pasirinkęs pigiausias alternatyvas taip pat turi nusiteikti ir atitinkamoms patirtims. Pozityvumas, gera nuotaika gali padėti, tačiau kartais puikiai kelionei kur kas svarbesnis yra geras kainos ir kokybės santykis.
Manau keliaujant į Indiją investuoti į saugią viešnagę, autentišką virtuvę ir edukacijas – tikrai verta. Tai kryptis, kurią reikia patirti iš pagrindų. Keliaujant su organizatoriumi tai ne tik paprasčiau, tačiau ir finansiškai naudinga – didesnėms keliautojų grupėms ne tik taikomos nuolaidos įsigyjant įvairias ekskursijas, tačiau organizatorius pasirūpina ir pervežimais, geriausių skrydžių kainų, patogaus, tačiau nebrangaus, apgyvendinimo paieškomis ir integravimu į kelionės paketą.
Planuojant pažintį su Indija rekomenduoju tinkamai įsivertinti, kokius lūkesčius turi būsimai kelionei, pasidomėti organizatorių siūlomų paketų kainomis ir į pastaruosius įskaičiuotomis naudomis. Didelė tikimybė, jog, galutiniame rezultate, su oranizatoriumi keliauti apsimokės labiau negu savarankiškai.
Kodėl verta keliauti į Indiją su Makaliumi?
- Į kainą įskaičiuoti ne tik tarptautiniai, bet ir vietiniai skrydžiai, o taip pat autentiška patirtis: nakvynė traukinyje iš Agros į Varanasį;
- Dauguma lankytinų objektų, ekskursijų, pramogų, pamokų, pasirodymų bei degustacijų – jau įskaičiuota į kainą (o jų išties daug!);
- Net 16 dienų, kupinų nuotykių – pakankamas laikas susipažinti ir patirti Indijos kultūrą: aplankysi daugybę miestų, kultūros centrų ir unikali galimybė išvysti Periyrar džiungles;
- Visos kelionės metu Tave lydės kelionės vadovas iš Lietuvos bei drauge į ekskursijas vyks vietinis gidas, puikiai pažįstantis vietinę kultūrą ir papasakosiantis daug įdomybių iš pirmų lūpų.
IŠVADA: tai, ko keliautojas tikisi iš kelionės – labai subjektyvu. Vieniems svarbiau laisvė, nepriklausomybė, galimybė improvizuoti, kiti vertina tvarką, aiškų planą ir ramybę žinant, jog viskuo jau pasirūpinta. Kalbant apie Indiją, manau pastarasis variantas tinkamesnis pažinčiai su šalimi. Pakankamai spontaniška pati iš savęs, Indija, kaip kryptis, manau kur kas pilnavertiškiau atsiveria keliautojui atsiduodant į ekspertų rankas.