Quantcast
Channel: Blog’as – Makalius.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 608

Faktai, kurių dar nežinojai apie Šri Lanką

$
0
0

Šri Lanka – viena gražiausių Pietų Azijos valstybių nuo žemyno krantų nutolusi vos per 60 kilometrų ir iš visų pusių skalaujama Indijos vandenyno. Ši, nedidelė lašo formos sala, keliautojus vilioja savo turtingu kraštovaizdžiu, prisotintu kerinčios gamtos peizažų ir krašto istoriją bei kultūrą liudijančiu palikimu: istoriniais miestais ir šventyklomis. O ir gyvūnija šalyje itin gausi bei įspūdinga – tankiuose džiunglių miškuose klesti laukinis gyvenimas. Tai tikras vandenų supamas egzotikos perlas! Ar kada svajojai čia apsilankyti ? Jeigu taip, tikiu, galėjai susidurti ir su saujele įvairiausių klausimų: kada keliauti, ar reikia vizos, ką pravers žinoti... Na, esu čia tam, kad Tau pagelbėčiau! Šiame straipsnyje rasi visą būtiniausią informaciją, kurią turi žinoti, jeigu planuoji keliauti į šią šalį, ir gabalėlį įdomybių – faktų, kurių galbūt dar nežinojai apie Šri Lanką.

Geriausias laikas keliauti į Šri Lanką

Šri Lanka – kryptis atostogoms viliojanti ištisus metus. Čia vyrauja permainingas atogražų klimatas, tačiau saulės, smagių užsiėmimų ir vietos renginių saloje netrūksta nei žiemą, nei vasarą.

Šri Lanka randasi netoli pusiaujo, taigi, kaip ir kitoms čia esančioms šalims, jai būdingi musoniniai lietūs. Šiuo atveju įdomu tai, jog Šri Lankoje susiduria du musonai: Yala (pietvakarinėje šalies dalyje, lietūs būdingi gegužės – spalio mėnesiams) ir Maha (šiaurės rytų dalyje, lietūs būdingesni spalio – kovo mėnesiams). Taigi kol vieną salos pusę drėkina lietus, kitoje keliautojai gali mėgautis sausojo laiko teikiamais privalumais: poilsiu paplūdimiuose, žygiais bei kitais lauko užsiėmimais.

Paprastai geriausiu laiku turizmui Šri Lankoje laikomi žiemos bei ankstyvo pavasario mėnesiai

Taip yra dėl to, jog šiuo laiku puikūs orai džiugina pietvakarinėje šalies dalyje, kurioje įsikūrę keliautojų pamilti ir šalyje lankomiausi Negombo bei Colombo miestai. Taip pat žiemą čia galima sudalyvauti ir smagiuose renginiuose, pavyzdžiui, Nepriklausomybės dienos ar pirmojo Budos apsilankymo Šri Lankoje minėjimuose. Lietaus gruodžio – kovo mėnesiais šiame regione beveik nesulaukiama, vidutinė paros temperatūra svyruoja apie 30 laipsnių šilumos.

Rytinė šalies pakrantė, tuo tarpu, didesnio keliautojų dėmesio sulaukia vasaros sezonu, nes būtent tuomet šioje salos pusėje džiugina saulėti orai. Tiesa, kurortų infrastruktūra čia kol kas palyginus minimali, tačiau keliautojai gali išvengti didesnių turistų srautų, pasimėgauti ramybe, ilsėtis žmogaus mažiau paveiktuose paplūdimiuose. O ir vieni nuostabiausių festivalių saloje vyksta būtent vėlyvą pavasarį bei vasarą. Pora tokių: Vesak Poya – šviesų festivalis minimas visoje Šri Lankoje, skirtas atminti kertiniams Gautama Budos gyvenimo akcentams (gimimui, nušvitimui ir pomirtiniam gyvenimui) bei Esala Perahera – tai Kandžio mieste tradiciškai atliekamas 10 dienų ritualas, skirtas Budos danties atminimui.

Dauguma Šri Lankos kultūrinių „perliukų“, keliautojų laimei, randasi ties salos centru – sausojoje zonoje, kur kiek daugiau lietaus sulaukiama tik lapkričio bei gruodžio mėnesiais. Visą likusią metų dalį čia vyrauja pakankamai sausi orai, tad nepriklausomai nuo to, į kurią salos pusę ir kada pasirenkama keliauti, Šri Lankos Kultūros trikampį aplankyti ir geru oru salos įžymybes tyrinėjant pasimėgauti galima ko ne ištisus metus. Šiuo atveju, turiu omenyje tokias vietas kaip Dambulla, Sigiriya, Minerijos nacionalinis parkas.

IŠVADA: nors dažniausiai geriausiu laiku viešnagei šalyje laikomi žiemos-pavasario mėnesiai, kelionę į Šri Lanką patariu planuoti atsižvelgiant į savo asmeninius planus, laiką pasirinkti pagal norimus aplankyti objektus bei pakrantes.

Ar reikia vizos į Šri Lanką?

Lietuvos Respublikos piliečiams, vykstantiems į šią šalį, vizos reikia.

Daugumos pasaulio valstybių keliautojams gauti vizą į Šri Lanką yra pakankamai paprasta – kadangi šalyje veikia išankstinė elektroninė įvažiavimo į šalį leidimų sistema – ETA, keliautojams galima (ir rekomenduojama) užpildyti formą internete ir viza pasirūpinti prieš kelionę. Kitu atveju, vizą trumpalaikei viešnagei šalyje susitvarkyti galima ir oro uoste, jau atvykus į Šri Lanką (visa on arrival).

Pagrindiniai vizų į Šri Lanką tipai

  • ETA viza (Electronic Travel Authorization) – minėtoji ir populiariausia keliautojų tarpe. Išduodama trumpalaikiais turizmo, verslo, artimųjų lankymo šalyje tikslais. Ši viza galioja 180 dienų nuo išdavimo, leidžia Šri Lankoje viešėti iki 30 dienų. Pratesimas internetu negalimas. Kaina – nuo 50 iki 60 Eur. Viza turi būti atspausdinta ir pateikta pareigūnams oro uoste atvykus į Šri Lanką, tuomet gaunamas spaudas pase. Formą elektroninei vizai gauti gali užpildyti čia;
  • Tranzitinė viza – išduodama asmenims keliaujantiems per Šri Lanką į kitą šalį, kuomet persėdimas šalyje užtrunka ilgaiu negu 24 valandas. Ši viza galioja iki 48 valandų ir yra nemokama;
  • Rezidentūros viza – priklausomai nuo tipo, išduodama dirbantiems Šri Lankoje, turintiems artimų giminystės ryšių šalyje, užsienio studentams, dvasininkams, laisvai samdomiems darbuotojams, investitoriams, gydymo tikslais.

REIKALAVIMAI trumpalaikei turisto vizai į Šri Lanką gauti: Lietuvos Respublikos pasas, galiojantis mažiausiai 6 mėnesius nuo atvykimo į šalį dienos, atgaliniai kelionės bilietai užtikrinantys, jog keliautojas paliks šalį laiku, įrodymai, jog asmuo yra pajėgus save finansiškai išlaikyti viešnagės Šri Lankoje metu bei tinkamas sveikatos draudimas.

Faktai, kurių dar nežinojai apie Šri Lanką

Kelionės laikas apsvarstytas, svarbiausi formalumai apžvelgti, galbūt laikas šiek tiek atsitraukti nuo formalumų ir panardyti įvairiausių įdomybių jūroje? Paruošiau Tau saujelę faktų, kurie ne tik patenkins smalsumą, tačiau ir pravers kelionėje.

Kultūra

  • Šrilankiečiai – labiausiai išsilavinę Pietų Azijos gyventojai. 92 procentai vietinių gyventojų turi išsilavinimą, kurio užtikrinimu įvairiose šalies dalyse itin rūpinasi šalies valdžia.
  • Šalies vėliava, išlikusi nuo V amžiaus, yra laikoma seniausia planetoje.
  • Auksinė šalies taisyklė – gerbti Budą. Ne vienas turistas buvo deportuotas dėl Budos statulų fotografavimo ar tatuiruočių, vaizduojančių Budą, rodymo. Tad, neprikalusomai nuo asmeniškai išpažįstamo tikėjimo, viešnagės šalyje metu patariama susilaikyti nuo veiksmų galinčių prieštarauti vietos religijai.
  • Šri Lankoje „taip“ ir „ne“ galvos judesiai yra priešingi, negu mes esame įpratę. Tad linksėjimas galva aukštyn-žemyn reiškia neigiamą, o jos kraipymas į šonus – teigiamą atsakymą. Bendraujant su vietiniais gyventojais šį gestą pravartu žinoti, kad išvengtum nesusipratimų.

Turizmas

  • Šri Lankoje rasi net 8 UNESCO pasaulio paveldo objektus! Tai šventieji Kandžio bei Polonnaruwa, senieji Sigiriya ir Anuradhapura miestai, Galle senamiestis bei jo įtvirtinimai, Dambulos olos šventykla, Sinharaja miško rezervatas ir Centrinės Šri Lankos aukštumos.
  • Šri Lanka – namai didžiausiems sausumos ir vandens žinduoliams. Šalyje yra galimybė išvysti vienas didžiausių dramblių kaimenių, kuriose gali būti net daugiau negu 100 individų, o prie Mataros gyvenvietės krantų gruodžio – vasario mėnesiais keliautojai gali stebėti mėlynuosius banginius.
  • Šri Lankoje auga seniausias žmogaus pasodintas medis. Dar žinomas Sri Maha Bodhiya vardu, Anuradhapuros mieste augantis figmedis skaičiuoja jau apie 2300-uosius metus ir yra išaugęs iš sėklos nuo motininio Bodhi medžio, po kuriuo, tikima, sėdėjo pats Buda, kuomet sulaukė nušvitimo.
  • Žodis hotel, paprastai identifikuojantis apgyvendinimo įstaigą, Šri Lankoje dažnai naudojamas maitinimo įstaigų: restoranų, barų, kavinių pavadinimuose. Tad nenustebk, jei šiuo žodžiu pasidabinusioje vietoje panorėjęs apsistoti, liksi tik pavalgyti.

Virtuvė

  • Nacionalinis Šri Lankos patiekalas – Kottu Roti. Jis gaminamas iš smulkintos vietinės duonos roti ir keptų daržovių, svogūnų, kiaušinio, mėsos arba žuvies. Pastarieji kepti ingredientai yra kartu pašildomi, duona įdedama vėliau.
  • Ryžiai laikomi svarbiausia Šri Lankos tradicinės virtuvės dalimi, prelenkiančia net čia itin mėgstamą karį. Ryžiai, kaip ir kiti patiekalai šiame Azijos regione, paprastai valgomi rankomis ir iš bananmedžio lapo.
  • Šri Lankos virtuvė – viena aštriausių pasaulyje. Daugumoje tradicinių patiekalų laisvai naudojami įvairūs pipirai ir aitriosios paprikos, tad, nusprendęs paragauti vietos patiekalų, nusiteik šiek tiek sušilti.
  • Restoranų ne turistinėse vietovėse – nedaug. Šrilankiečiai kur kas dažniau renkasi namuose ruoštą maistą, negu, pavyzdžiui, vietnamiečiai ar tailandiečiai, tad įvairiausios kavinės čia, dažniausiai, orientuotos į turistą. O ir pačius turistinėse vietovėse esančius restoranus reikia sugebėti pasirinkti, ypatingai, jeigu norima paragauti kuo autentiškesnės Šri Lankos virtuvės, mat keliautojų pamėgtuose taškuose patiekalai neretai būna „suvakarietinti“. Pora patarimų: pasidomėk maitinimo įstaigomis savo lankomose vietovėse prieš vykstant į kelionę, atsižvelk ir į kitų keliautojų, o dar geriau – vietinių gyventojų rekomendacijas, išbandyk minėtuosius „hotelius“ – šiose maitinimo įstaigose neretai atrandama autentiškiausia šalies virtuvė, periodiškai lankosi ir patys šrilankiečiai.
  • Čia tikras arbatos rojus. Arbata yra pagrindinis Šri Lankos eksporto produktas, o pati šalis yra viena didžiausių jos tiekėjų pasauliui, tad naturalu – čia gausu plantacijų, kuriose apsilankyti, su arbatos auginimo, gamybos procesu susipažinti gali ir keliautojai. Taip pat nepraleisk progos vietinės arbatos padegustuoti!
  • Apie 80 – 90 procentų pasaulio cinamono pagaminama būtent Šri Lankoje. Cinamonas egiptiečių čia atrastas buvo dar 2000 metų prieš mūsų erą.
  • Šri Lankos virtuvė – unikalus indų, persų, arabų, portugalų bei danų virtuvių įtakų kūrinys.

Ką manai, ar jau esi pasiruošęs keliauti į Šri Lanką?

Kviečiu keliauti ir į ekskursijas leistis drauge su kitais Makaliaus smalsuoliais egzotikos mylėtojais!


Viewing all articles
Browse latest Browse all 608